Известно е, че под очите са разположени двата най-големи синуса - горночелюстни (максиларни). Възпалението им (синузит) причинява силно главоболие, най-често в челото, по вътрешната част на орбитите, а понякога и в цялата глава. В тези случаи при натиск или почукване под очите се установява болка. Синузитът не е просто възпаление на лигавицата на синусите, а задръжка на гной в кухината, която не изтича или само частично изтича през естествените отвори на синусите в носната кухина. Такова остро възпаление обикновено трае 2-3 седмици и преминава.
Какво е положението, ако е налице хроничен синузит. Най-честата му форма е гнойно-полипозната, но тя засяга главно етмоидалните синуси и много по-рядко максиларните.
Понякога недобра преценка може да даде оториноларинголог, рентгенолог или личен лекар "не виждаш ли, че имаш хроничен синузит" като посочва някое несъществено петно на рентгеновата снимка и пациентът през целия си живот мисли, че наистина има хроничен синузит.
За да се постави диагнозата, трябва първо добър преглед на носа. Под добър се разбира оглеждане на носната кухина и отворите на синусите с ендоскопска оптика, а не с обикновено огледало. Второ рентгенова снимка или компютърна томография с добър центраж. При лошо центриране на главата в долната част на синуса попада слепоочната кост, в която всъщност е средното ухо и снимвката е разчетена като "ниво течност при синузит". Иди и разяснявай, че не е така. Използване на други диагностични методи - най-голямо значение има ехографията на синусите, която, ако е добре направена, има по-голяма стойност при максиларните синузити дори от рентгеновата снимка.
Риноманометрията и акустичната ринометрия показват обема въздух и конфигурацията на носната кухина и в зависимост от промените косвено допринасят за диагнозата синузит. Четвърто: в редки случаи се налага инвазивна методика индоскопия на максиларния синус и оглеждане на кухината с оптика, дори вземане на биопсия от лигавицата. В миналите години, когато липсваха оптики, се правеше диагностична пункция на максиларния синус и от огледа на промивната течност се преценяваше наличие на синузит.
Ако при даден пациент не са направени споменатите диагностични прийоми, говоренето за синузит (особено хроничен) е произволно.
Какво друго би могло да се срещне в тази област. От предната стена на максиларния синус излиза клон на троичния нерв и при невралгия има периодично главоболие.
Ако е налице изкривена носна преграда или хипертрофия на носната лигавица (хронична хрема) и този дефект пречи на нормалната вентилация на дадения синус, в него се получава вакуум и се демонстрира "вакуумно" главоболие.
Не трябва да се забравя, че горните зъби в голямата си част са в непосредствена близост до долната стена на максиларния синус. При наличие на кариес, гранулом, периодонтит могат да симулират заболяване в синуса.
В заключение ще кажем, че става дума за проблем, който изключително често се случва. Основното в случая е дали нашата пациентка има максиларен синузит или не. Ако липсва синузит, се уточнява какво има и се предлага лечение.
Коментари