Между 10 и 15% от европеидната раса имат генетично предразположение за рак на белия дроб. Дали то ще се пряави обаче, зависи много и от начина на живот и околната среда.
У нас заболеваемостта и смъртността от рак на белия дроб при мъжете са по-високи от средните за Европа, а при жените - под стойностите за континента. Най-много болни мъже са регистрирани в областите Добрич и Хасково, жени - в Хасково и София. Смъртността от този карцином при мъжете е най-висока в областите Пловдив, Плевен и Враца, а при жените - в Перник, Велико Търново и Хасково. Това стана ясно на дискусия за новите терапии за лечение, организирана от "Астра Зенека" и онколози от София и Варна, които обсъдиха по телемост конкретни клинични случаи.
Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS
По последна статистика за година от рак на белия дроб у нас са починали над 3350 души, от които 80,6% са мъже. Заболеваемостта се увеличава с напредване на възрастта.
Най-новите терапии дават възможност за лечение, при което медикаментът се прицелва само в болните ракови клетки и "не закача" здравите. Пациенти, носители на генетична мутация в туморната тъкан, може да бъдат подходящи за лечение с таргетна терапия. Установява се чрез изследване.
Взема се материал от раковата тъкан и след генетичен анализ става възможно персонализиране на терапията, обясниха онколозите. Таргетната (прицелна) терапия е вид системна противотуморна терапия, при която се използват т.нар. биологични вещества - таргетни лекарства. Това са специфични органични молекули, които могат избирателно да активират или потискат биологичните процеси, жизненоважни за туморните клетки.
Коментари