Изследователи на стволовите клетки обявиха "голямо научно откритие с потенциал да стартира нова ера в медицината - на персонализираната терапия". Учени в Япония показаха как стволови клетки вече могат да бъдат създавани бързо, само чрез потапяне на кръвни клетки в киселина, съобщи Би Би Си.
Стволовите клетки могат да се трансформират във всякакви тъкани и вече са в напреднал процес на изпитание за лечение на очите, сърцето и мозъка. Най-новата разработка може да направи технологията по-бърза, по-безопасна и по-евтина, а това означава и по-достъпна за повече хора.
Човешкият организъм е изграден от клетки, които имат конкретна функция - нервни, чернодробни, мускулни клетки, и тази роля е фиксирана.
Но стволовите клетки могат да се доразвиват като различен вид клетки. А заради потенциала им за регенериране на тялото се превърнаха в основната област на медицински изследвания.
Отдавна се знае, че ембрионите са сигурен източник на стволови клетки, но към използването им логично се пораждат етични възражения.
Затова светът приветства изследвания от последните години, които показаха, че клетките на кожата може да бъдат "генетично препрограмирани", за да се превърнат в стволови клетки, наречени индуцирани плурипотентни стволови клетки (termed induced pluripotent stem cells).
Най-новото проучване в тази област установи, че активиране на кръвни клетки с киселина също могат да предизвикат превръщането в стволови клетки - този път наречен STAP (stimulus-triggered acquisition of pluripotency, придобити чрез стимулирана плурипотентност) клетки. Пробивът е постигнат в миши кръвни клетки, но изследванията продължават с човешка кръв и се очаква резултатът да се потвърди.
Д-р Харуко Обоката от Научния център по биология на Япония коментира, че е "много изненадана" как клетките могат да реагират на обкръжаващата ги среда. "И е вълнуващо да се мисли за новите възможности, които тези констатации предлагат - не само в регенеративната медицина, но и в лечението на рака."
Първата реакция на д-р Крис Мейсън, професор по регенеративна медицина в Юнивърсити колидж Лъндън, е да си помисли, че не става дума за новина, а за шега или за надежда. "Изглежда прекалено хубаво, за да е истина, но броят и авторитетът на експертите, които са участвали в изследването, убеждават, че е така. Ако механизмът работи и за хора по същия механизъм, по който се проявява при мишки, увеличава възможностите и бързината на персонализираното препрограмиране при клетъчните терапии."
Сега най-модерното лечение на свързаната с възрастта дегенерация на макулата, която води до загуба на зрение, отнема 10 месеца. Толкова време е нужно за трансформирането на взети от пациента кожни клетки в стволови и прилагането им в очите. При това терапията е изключително скъпа и е възможна в медицински центрове, които се броят на пръстите на едната ръка.
Новината от Япония е окачествена като забележителна и от проф. Робин Ловъл-Бадж от британския съвет за медицински изследвания и д-р Душко Илич, водещ експерти по стволови клетки в медицинския център към Юнивърсити колидж Лъндън.
"Подходът е наистина революционен. Ще промени фундаментално начина, по който науката възприема взаимодействието на околната среда и генома. Но не прави терапията със стволови клетки светкавично приложима -ние ще трябва да вземаме същите предпазни мерки за клетките, генерирани по този начин, както и за клетки, изолирани от ембриони или препрограмирани със стандартен метод", смята д- р Илич.
И проф. Робин Ловъл-Бадж прогнозира, че е нужно време, за да се изучи детаилно естеството на тези клетки и дали те биха могли да бъдат полезни за лечение. "Но най-интригуващото, което трябва да разберем, е как шокът от ниско рН предизвиква препрограмиране и защо това не се случва, когато пием лимон, оцет или кока-кола ", казва ученият.
Коментари