Броим за негоден чесъна с наболи от скилидките кълнчета и видим ли издайнически връхчета - бум цялата глава в кофата за боклук. Но отскоро учените препоръчват точно обратното - да си ги ядем.
Ново поручване показва, че леко покълналите скилидки имат дори по-голяма антиоксидантна активност от смятаните за "здрави" чесънчета.
Човечеството използва най-миризливия вид лук от хилядолетия срещу десетки болести, включително и като естествена защита от рак. Не минава грипна епидемия, без продажбите на чесън да отбележат рекорд.
Но тези ползи се приписват на "най-хубавите", компактни скилидки. Прорасналите получават нула внимание. Досега. Защото се оказва, че при започването на покълването в скилидките се образуват много полезни съединения.
Разбира се, чесънът не ги произвежда в наша чест, а защото се задействат механизми като при развитието на истинско ново растение. Целта на "майчиното" е да защити "поколението" срещу всевъзможни патогени. Но от този бонус може да се възползва и човекът, смятат учените. Те стигнали до идеята за проучването след проект, който изследвал увеличаването на здравословните ефекти в различни зърна в резултат на покълването им. При този процес се увеличава ензимната активност, защо да не е същото и при чесъна, запитали се изследователите. Проверката им потвърдила хипотезата.
Стимулирането на покълване показало рязка промяна на метаболитите в растението още на 5-ия ден. Пресен екстракт от прорастващите скилидки показал недвусмислено, че унищожава лабораторно заложените в опита патогени.
Коментари