На читателския въпрос отговаря д-р Светослав Тошев, главен асистент във Втора хирургия на УМБАЛ “Александровска”

Срастванията (адхезии) представляват анормални свързвания между тъканите и органите в коремната кухина и са вродени и придобити. Следоперативните сраствания се получават в резултат на механични или термични травми по време на интервенцията, исхемия, хирургично разделяне на тъкани и органи или реакция към чуждо тяло. Хроничното възпаление в коремната кухина също може да причини сраствания.

Адхезионната болест може да причини чревна обструкция (запушване), травма при повторна операция и понякога хронична спастична болка в корема. Лекува се хирургично. Хирургичната адхезиолиза е съвременен метод за отстраняване на срастванията, винаги обаче има за последица нови травматични увреждания в коремната кухина, което води и до висока честота на повторно образуване на адхезии на същото място (средно 85%), както и до възникването на нови.

Затова много важна е превенцията на образуването на нови сраствания с последващото прилагане на противоадхезионни продукти след хирургическото премахване на срастванията. Съществуват лекарствени продукти, намаляващи риска. Те се прилагат като допълнение към правилното постоперативно лечение на болните. Предполага се, че лапароскопските операции са свързани с по-ниска честота на развитие на следоперативни сраствания и са предпочитан метод в сравнение с лапаротомиите (отворените операции) поради минималния риск от кръвозагуба и усложнения и по–добър козметичен резултат за пациента.