Започваме преговори с БЛС за цените на клиничните пътеки. В анекс ще бъдат упоменати всички условия и взаимоотношенията между изпълнителите, Касата и Лекарския съюз. Би трябвало да има баланс при цените на клиничните пътеки, още не се знае дали ще има увеличения. Не знам пътека да е била намалена. Това каза пред Нова проф. Григор Димитров, член на Надзорния съвет на НЗОК.

Според него санкциите за финансови нарушения в лечебните заведения са меки. ''Тази година средствата за болнична помощ не са толкова щедри. Имаме около 8% ръст, при положение че имаме 146 млн. лева, които трябва да възстановим. Ще се търсят възможности за оптимизация, предстоят дълги и тежки преговори с БЛС. Ако тази година общо за НЗОК имаме превишение с 1,1 млрд. спрямо предишната година, съгласно средносрочната програма за еврозоната, допълнителното ще бъде два пъти по-малко. Около 350 млн. е за 2027 г. Тези цифри си имат обяснение - през 2025 г. има рекордно увеличение на заплатите. При такива ръстове трябва да мислим какво ще става през следващите години", коментира проф. Димитров.

На 19 март Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса беше приет на второ четене. План-сметката възлиза на 9,5 милиарда, като 4 милиарда са за болнична помощ, а 2,3 - за лекарства. Именно към това перо влизат и парите за предложението на управляващите антивирусните лекарства и антибиотиците за деца до 7-годишна възраст да станат безплатни. Това ще струва 20 милиона лева на бюджета на Касата.

По думите му наесен ще се реши дали ще се използват средства от резерва на НЗОК - в размер на около 270 млн. лева. "Миналата година около 80% от тях отидоха за болнична помощ. През 2016 г. разходите за болнична помощ са били 1,8 млрд. лев, а приключихме 2024 г. с 3,8 млрд. - близо двойно увеличение. През този период населението ни е намаляло с около милион. То става и все по-болно. Текущата издръжка на НЗОК за 10 години е 1 млрд., за болнична помощ са отделени 24 млрд., за лекарства - 14 млрд., а около 5,5 млрд. лева са само за онкологични медикаменти. Само за тази година 1,1 млрд. са средствата за същите лекарства. През последните години, благодарение на ръстовете в пенсиите и заплатите, се увеличава и здравната вноска. Трябва да намерим начин за оптимизация на разходите, а паралелно с това да подобрим качеството на здравната услуга", смята Димитров.