Лекари са отстранили присадения на американка свински бъбрек, след като организмът й е започнал да го отхвърля - малко повече от четири месеца след трансплантацията, което все пак е рекорд, предаде АФП, цитирана от БТА.
В края на ноември на прехвърлилата 50-те години жена от Алабама е трансплантиран генетично модифициран свински бъбрек - практика, която все още е на твърде ранен експериментален етап, но дава надежда за справянето с хроничния недостиг на органи.
Отстраняването на трансплантирания бъбрек показва колко далечна остава тази цел, но все пак дава някаква надежда, тъй като органът е изпълнявал функциите си в продължение на рекордните 130 дни, или повече от четири месеца. Досега нито един пациент не е оцелявал повече от два месеца след подобна трансплантация.
"За първи път от 2016 г. насам успях да се порадвам на приятелите и семейството си, като разполагах с време, без да се налага да планирам всичко около диализните процедури", казва Тоуна Луни, цитирана в изявление на болницата "Лангон" в Ню Йорк.
Жената допълва, че е "много благодарна", въпреки че резултатът не е такъв, на какъвто всички са се надявали.
През 1999 г. Тоуна Луни дарява единия си бъбрек на майка си. В продължение на осем години жената е на диализа, след като усложнение по време на бременност уврежда другия й бъбрек.
Американката чака трансплантация от 2017 г. и не може да намери подходящ донор.
След като здравословното й състояние се влошава, на 25 ноември миналата година в болницата "Лангон" към Нюйоркския университет Луни е подложена на трансплантация на свински бъбрек, който е бил генетично модифициран, за да не бъде отхвърлен веднага от човешкия организъм.
Процедурата, известна като ксенотрансплантация - присаждане на орган, живи клетки, тъкани от животински произход на човек, подхранва надеждата в търсенето на решение на хроничния проблем с недостига донорски органи. В САЩ повече 100 000 души са в списъка на чакащите, от които над 90 000 се нуждаят от трансплантация на бъбрек.
Въпреки обнадеждаващите първоначални резултати, в началото на април тя изпита "влошаване на бъбречната функция поради остро отхвърляне", казва нейният хирург Робърт Монтгомъри, цитиран в изявлението.
Решението за отстраняване на органа е взето от пациентката и нейните лекари, за да се запази бъдеща възможност за трансплантация за нея, допълва Монтгомъри.
През 2024 г. екипът трансплантира свински бъбреци на други двама живи, критично болни пациенти - Рик Слейман и Лиза Пизано, които починаха няколко седмици по-късно.
Коментари