Те съдържат активната съставка семаглутид, който има свойството да понижава кръвната захар, и по принцип се ползват за лечение на диабет

Тези, които искат да свалят бързо килограмите, често пъти прекаляват с дозировката, което може да е изключително вредно за организма

Способни са да причинят опасен страничен ефект, който може да застраши зрението и няма лечение срещу него

Разкриха шестте най-големи грешки, които хората правят, докато приемат лекарствата за отслабване, които направиха революция не само в Холивуд, но и в целия свят.

Те се появяват под различни марки, но представляват едно лекарство за лечение на диабет, което съдържа веществото семаглутид, което има свойството да понижава нивата на кръвната захар и регулира инсулина. Това е от решаващо значение за хората с диабет тип 2.

Лекарството имитира хормон, наречен глюкагоноподобен пептид-1, който естествено се произвежда в червата и ограничава апетита, като сигнализира на тялото, че се чувстваме сити, и подтиква стомаха ни да се изпразва по-бавно.

“В резултат на това диабетици, които са били и със затлъстяване, отслабват, докато са го приемали. Лекарството ги кара да се чувстват нахранени по-бързо”, казва д-р Джанис Хванг, ръководител на отдела по ендокринология и метаболизъм в Медицинския факултет на Университета на Северна Каролина.

Препаратите със семаглутид са под формата на инжекции и се смята, че милиони души в Европа и САЩ ги използват, а популярността им расте. Те

може да помогнат на пациентите да свалят до 20% от теглото само за няколко месеца

без нуждата да посещават фитнеса или да се подлагат на мъчителни диети.

Семейният лекар д-р Доналд Грант от британската корпорация за здравни грижи “Независимата аптека” твърди, че има редица грешки, които хората могат да допуснат, когато започват да приемат лекарствата за отслабване. Той предупреди, че те не само могат да провалят плановете на пациентите за сваляне на теглото, но някои от тях дори могат да ги доведат до спешното отделение.

Една от най-често срещаните и сериозни грешки, които пациентите допускат, е да приемат “твърде много от лекарствата и прекалено често”, каза д-р Грант.

Пациентите, които ползват лекарство за отслабване, обикновено започват със седмични дози, съответно 0,25 мг или 2,5 мг за всяко лекарство, в продължение на четири седмици, след което поетапно увеличават дозата.

Д-р Грант смята, че в желанието си да стигнат желаното тегло, “пухкавите хора се изкушават да увеличат дозата, като се ръководят от логиката “повече е по-добре”, но това е потенциално опасна грешка.

“Противно на общоприетото схващане, приемът на по-висока доза от лекарството не означава непременно по-бързи резултати. Телата ни се нуждаят от време, за да се приспособят към лечението, така че започването на висока доза може значително да увеличи интензивността на симптоми като главоболие, умора и гадене”, обяснява специалистът.

Това може да покачи и риска от по-редки, но по-сериозни странични ефекти като панкреатит (сериозно възпаление на панкреаса) и хипогликемия – медицински термин за потенциално опасно ниско ниво на кръвната захар.

“Съветвам всеки, който се лекува, да обсъди дозата си с лицензиран медицински специалист, а не да увеличава дозата по свое усмотрение”, настоява д-р Грант.

Друга грешка е приемането на лекарство за отслабване, без да е придобито законно. Лекарите отдавна предупреждават, че се увеличава броят на слаби жени, които се нуждаят от спешно лечение, след като са се сдобили с въпросните медикаменти от аптеките, като лъжат за теглото си или ги купуват на черно. Според д-р Грант пациентите, които получават лекарството от ненадеждни източници, поемат допълнителен риск.

“Често срещана грешка, която, за съжаление, се наблюдава все по-често, е броят на хората, които се сдобиват с тези препарати по незаконен начин - чрез сайтове или чрез социалните мрежи. Това може да бъде изключително опасен процес, тъй като тези платформи не са регулирани със същото ниво на протоколи за здравна безопасност като легитимните аптеки. В резултат на това

закупените на черно лекарства може да съдържат “странни” съставки,

които да повлияят на здравето”, предупреждава той.

Д-р Грант казва, че още една грешка, която борещите се с наднорменото тегло често правят, е да смятат, че могат да ядат каквото си поискат, докато приемат семаглутид.

“За съжаление, това просто не е така и консумацията на твърде много преработени или сладки храни - резултатът е скок на кръвната захар, повишен апетит, подуване на корема и умора”, твърди специалистът.

“Пациентите трябвa да се фокусират върху добре балансирана диета, 

съдържаща протеини, фибрии други ключови хранителни вещества. Въпреки че лекарствата за отслабване оказват влияние върху апетита, все пак е важно да се състави режим, който да съдържа всички основни храни”, добавя той.

Д-р Грант разказва още, че отслабващите

трябва да се грижат за хидратацията си

Ако не го правят, рискуват да увеличат интензивността на страничните ефекти, които могат да бъдат трудни за овладяване - особено за хората, които все още се приспособяват към семаглутида. Водата е също така ключов компонент за загубата на тегло, а недостатъчното пиене може да забави напредъка и да доведе до дехидратация. По отношение на страничните ефекти като цяло д-р Грант посочи, че е изключително важно пациентите да не ги пренебрегват и да информират лекарите си за всички проблеми, които може да възникнат в процеса на лечение, за да могат да им помогнат.

“Като държите вашия личен лекар в течение на всички симптоми, той може да ви даде индивидуални съвети и насоки за намаляване на страничните ефекти и възстановяване на по-доброто качество на живот”, казва специалистът.

Често срещаните странични ефекти на лекарствата за отслабване включват

диария, гадене, умора, задух и болки в корема

Но наскоро едно ново проучване свързва семаглутида с опасно състояние на очите, което може да причини слепота.

Учени от “Харвард” установиха, че хората, които приемат това активното вещество, имат от четири до седем пъти по-голям риск да развият неартериитна предна исхемична оптична невропатия (NAION) – състояние, което блокира кръвния поток към очния нерв. Най-тревожното е, че за него няма лечение.

Проучването, публикувано в списание JAMA Ophthalmology, обхваща данни от над 16 000 пациенти. Сред тях 710 души са имали диабет тип 2, като 194 са приемали семаглутид, а 975 души са били с наднормено тегло, като 361 от тях също са приемали този медикамент.

При диабетиците, които по принцип могат да приемат семаглутид, са регистрирани 17 случая на NAION, докато при пациенти, лекувани с други лекарства за диабет, случаите са само шест. Това означава, че 8,9% от пациентите, приемащи активното вещество, са развили заболяването в сравнение с едва 1,8% от останалите.

При хората с наднормено тегло резултатите са още по-притеснителни. От 361 пациенти, лекувани със семаглутид, 20 са развили NAION в рамките на 3 г. За сравнение сред 614 пациенти, приемащи други медикаменти за отслабване, случаите са само три. Това означава, че рискът е 6,7% при приемащите семаглутид срещу едва 0,8% при останалите.

“Като се има предвид бързото нарастване на употребата на семаглутид и възможното му лицензиране за редица проблеми, различни от затлъстяването и диабет тип 2, този въпрос заслужава по-нататъшно проучване. Но възможните странични ефекти на лекарствата винаги трябва да се балансират с вероятните ползи”, казва Греъм Макгауън, професор по физиология от Кралския университет в Белфаст.

Последният съвет на д-р Доналд Грант е да се уверите, че не пропускате дози. Това може да спре напредъка в отслабването и да увеличи апетита.