Системата на здравеопазването е консервативна система. Революционни действия в тази посока обаче са особено притеснителни и трябва да са по-внимателни. Клиничната пътека не е финансов инструмент, а стандарт за качество. Това каза в първото си телевизионно интервю в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" новият министър на здравеопазването Силви Кирилов.

Той смята, че не може да се говори за източване на средства от клиничните пътеки от всяка болница:

"В болници с голям обем на дейност и голяма сложност на дейността има т. нар. клинични пътеки, които не са достатъчно остойностени. Има разписани и изисквания, които са стандарт за качество. Тези хора, които отиват на дадена процедура не страдат само от едно заболяване, те имат придружаващи заболявания, които утежняват състоянието и поставят различни задачи, които пък изискват допълнителен финансов ресурс и това трябва да се отчете."

В бюджета за тази година е предвидено Здравната каса да финансира биомаркерите.

"Биомаркерите са показатели, фактори, които са необходими за прогнозиране на терапевтичния протокол. Досега те не се финансираха от касата, т.е. не се заплащаха и болните сами трябваше да ги покриват, които все пак не по джоба на всички пациенти. И мисля, че това е една добра стъпка към повишаване достъпността на това изследване за всички болни, които имат нужда от него. Това е първата стъпка", поясни министър Кирилов.

Той смята, че не леглата в болниците решават проблемите в здравеопазването, а кадрите. В България лекарите и специалистите по здравни грижи, защото те са част от екипа и без тях не може да работи един лекар, колкото и да е високо квалифициран да е, имаме кадри, които могат да решат всяка една лечебно-диагностична задача.