Инициативният комитет на магистър-фармацевтите изразява сериозна загриженост относно новия опасен тренд сред подрастващите, свързан с предозиране с парацетамол. Този тревожен случай потвърждава дългогодишните опасения на фармацевтите за безконтролния достъп до лекарства без рецепта и липсата на фармацевтична консултация.
Фармацевтите са категорични: вендинг автоматите за лекарства ще доведат до още по-сериозни рискове! Решението е разкриване на денонощни аптеки и по-добър контрол върху продажбата на медикаменти!
Фармацевтите алармират, че все повече тийнейджъри експериментират с парацетамол, приемайки високи дози, без да осъзнават сериозните последствия за здравето си.
„Предозирането с парацетамол не е игра! Дори малко над допустимата доза може да доведе до тежки увреждания на черния дроб, вътрешни кръвоизливи и дори фатален изход.", предупреждава магистър-фармацевтът от Монтана Кристина Джурджова.
Рисковете от предозиране са тежки увреждания на черния дроб; стомашни проблеми и вътрешни кръвоизливи; опасност от фатален изход при високи дози.
Този случай доказва защо достъпът до лекарства трябва да бъде под фармацевтичен контрол, а не да се предоставя чрез вендинг машини.
„Автоматите за продажба на лекарства, ако бъдат въведени, ще доведат до още повече случаи на предозиране. Ние сме фамилни фармацевти. Магистър-фармацевтът познава пациента, проследява състоянието му и знае съпътстващите му заболявания. Една вендинг машина не може да замени консултацията и фармацевтичната грижа.", заяви магистър-фармацевт Евгени Антонов, член на ИКМФ и председател на РФК-Благоевград.
Инициативният комитет на магистър-фармацевтите категорично се противопоставя на идеята за вендинг автомати за лекарства. Вместо да решат проблема с достъпа до лекарства, те ще създадат нови здравни рискове.
„Денонощните аптеки са истинското решение. Фармацевтите са загрижени, че няма достатъчно денонощни аптеки в общините. Допълнителният разход трябва да бъде за сметка на общинския бюджет и това да бъде тяхна политика", коментира по време на среща със свои колеги в Пловдив председателят на ИКМФ Аделина Любенова.
Инициативният комитет на магистър-фармацевтите настоява решението за разкриване на денонощни аптеки и такива в малките населени места да бъде в правомощията на общините и да бъде заложено в държавния бюджет.
Само така пациентите ще имат сигурен достъп до лекарства без риск от злоупотреби и предозиране. Фармацевтите предупреждават, че само защото едно лекарство е достъпно без рецепта, не означава, че е безопасно.
„Търговското име на продукта е познато, но съставът - не. Дозата определя лечението и може да бъде опасна, ако се предозира или смесят препарати. Някои лекарства съдържат комбинирани активни съставки, които могат да доведат до неволно натрупване на токсична доза.", обяснява магистър-фармацевт Милена Каменова.
ИКМФ призовава родителите да бъдат бдителни и да разговарят с децата си за рисковете от неправилната употреба на лекарства.
Фармацевтите настояват за контролирано разпространение на лекарства без рецепта – само чрез аптеки под контрола на фармацевти.
Без вендинг автомати за лекарства – те не могат да заменят фармацевтичната консултация и създават опасности, посочват от организацията.
Аптекарите искат и подкрепа от общините за разкриване на денонощни аптеки вместо рискови решения.
Настояват за повече разяснителни кампании за опасностите от предозирането с лекарства.
Фармацевтите са категорични – здравето на децата не е игра! Лекарствата не са обикновена стока и техният прием трябва да бъде стриктно контролиран.
„Ние сме тук, за да помагаме на пациентите и да ги предпазим от грешки и рискове. Но за да го направим ефективно, ни е нужна сигурна регулация, а не решения, които ще влошат ситуацията.", казват в своя позиция от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България.
ИКМФ изразява и категоричната си подкрепа към информационната кампания на БНТ – #НеДишайСмърт, насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неясно и често опасно съдържание сред деца и младежи.
Коментари