"Изразяваме загриженост, че приемането на забраната за продажба на вейпове, когато тя бъде окончателно гласувана, може да ни успокои и да приспи общественото внимание. Нашата тревога е, че приемането на забраната е недостатъчна и неефективна мярка, ако целта ни е да предпазим младите хора от прием на психоактивни вещества и развиване на зависимости. Забраната ще провокира любопитство и ръст на незаконните продажби, ако не е съпътствана от контрол, възпитание и образование, пишат до медиите от Асоциация за превенция и работа със зависимости „Само днес"

Решаващо важно е какъв контрол ще бъде осъществен, за да бъде максимално ограничена нелегалната търговия, в която, по наша информация, учениците са включени

На 12 февруари Народното събрание прие единодушно на първо четене пълна забрана за предлагане, продажба, разпространение и реклама на електронни цигари за еднократна и многократна употреба, съдържащи или не никотин - т. нар. вейпове и наподобяващи на тях устройства.

"През последната седмица сме свидетели на бурни обществени реакции. Чухме мнения на специалисти и прочетохме становища на организации, които макар да имат и различни виждания, са обединени от едно – мисълта за здравето и благоденствието на децата и младежите", пишат още от асоциацията.

От години не сме имали в такава степен на своя страна общественото внимание и енергия и възможността заедно да работим за по-добра превенция, лечение и подкрепа на хората със зависимости и техните семейства, твърдят експертите.

Решаващо важно е усилията да бъдат дългосрочни - кампанията да не отшуми за месец, какъвто беше случаят със спирането на смъртоносния фентанил или при ограничаването достъпа на хазартно зависими до сайтове за залагане. По отношение на вейпинга от асоциацията препоръчват да се ограничат местата, където може да се пуши вейп – в момента режимът е свободен, и да се ограничи рекламата на вейп, за да бъде по-трудно видима и да не привлича интереса на младите хора. Необходимо е също въвеждането на дългосрочна програма за ограмотяване - не само на младежите, но и на родителите - за опасността от употребата на психоактивни вещества и от развиване на зависимо поведение.

Необходимо е да се общува с подрастващите, да се  развива емоционална интелигентност у тях, да се инвестира в социалните им умения, и когато родителите забележат промяна в поведението им, да потърсят навреме помощ от психолог и специалист по зависимости.

От асоциацията напомнят, че споделяната от всички цел да предотвратим употребата на наркотици от деца и млади хора, трябва да бъде следвана едновременно с целта да осигурим достъпно и ефективно лечение на вече развилите зависимост деца, младежи и възрастни.

"Сега страдащите от зависимост, с много малки изключения, са оставени сами да заплащат за своето лечение. Необходимо е да бъде оценена ефективността на различните терапевтични програми и да бъдат насочени обществени ресурси към програмите, показващи добър резултат", се казва още в изявлението.