Само за 1 час и 15 минути вчера, 11 февруари, аптеките в страната са останали без достъп до Европейската система за верификация на лекарствата Solidsoft Reply. Това съобщиха от Сдружение „Българска организация за верификация на лекарствата"(БОВЛ).

 Техническият проблем при работата със Системата за верификация на лекарствата засегна всички Европейски държави. Сдружение „Българска организация за верификация на лекарствата" своевременно информира за проблема потребителите на Системата - аптеките и търговците на едро с лекарства и ги увери, че се работи по отстраняването му с най-висок приоритет.
Техническият проблем е идентифициран и отстранен за изключително кратко време (1 час и 15 минути) от доставчика на Европейската система за верификация на лекарствата Solidsoft Reply. След разрешаването на ситуацията, всички потребители на Системата бяха информирани, за да продължат да работят и да отпускат безпроблемно на пациентите лекарствени продукти по лекарско предписание.
Това е първото техническо затруднение при работа с Европейската система за верифкация на лекарствата за последните 6 години от въвеждането ѝ в целия Европейски съюз на 19 февруари 2019 г.

В България Системата за верификация на лекарствата е стабилна и надеждна с постигнати показатели за производителност и наличност от над 99%.

Докато имаше трудности в работата със Системата за верфикация, в БОВЛ бяха получени общо 4 запитвания от потребители на системата.
По изключение, само в подобни кризисни ситуации и технически затруднения (като срив в електрозахранването, прекъсване на интернет връзката, или срив в другите интерфейси между електронните системи) Системата за верификация на лекарствата позволява работа в офлайн режим.
Ролята на магистър-фармацевтите е да проверят целостта на опаковката, да верифицират и дезактивират нейния уникален код в момента на всяко отпускане на лекарствени продукти по лекарско предписание на пациента.
Надлежното отписване на опаковките лекарствeни продукти от Системата за верификация от магистър-фармацевтите предотвратява нарушения във веригата на лекарственото снабдяване и предпазва пациентите като гарантира автентичността на получените от тях лекарства, твърдят от БОВЛ.