"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).

В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.

За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".

Майка съм на младеж на 20 г, роден на 10.12.2003 г., с диабет тип 1, диагностициран от 1 година в Германия. Имаме казус, на който не получихме конкретен отговор в ТП на НОИ - Пловдив. На 1.03.2024 г. получи първото си ТЕЛК решение с 71% (пожизнено). На 13.03.2024 г. отидохме да подадем молба за пенсия в ТП на НОИ - Пловдив. И тук идва казусът: попитаха ни дали има стаж преди датата на ТЕЛК, отговорът е – да 2 г. в Германия. Служителката не можа да отговори дали има право на тази пенсия, защото стажът е от Германия. Въпросът ми е стажът от Германия дали е валиден за България? Той вече живее само в България от 12.09.2023 г. и няма да се връща в Германия, ако това има значение. Дора Тодорова

За придобиване право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване следва да са изпълнени условията на чл. 72 и чл. 74 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), т. е. да е определена трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто и имат осигурителен стаж, придобит до датата на инвалидизирането, както следва:

  • до 20-годишна възраст – независимо от продължителността на осигурителния стаж;
  • до 25-годишна възраст – една година;
  • до 30-годишна възраст - 3 години;
  • над 30-годишна възраст - 5 години.

Съгласно чл. 6 от Регламент 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета, когато българският осигурителен стаж не е достатъчен за право на пенсия, то придобитият осигурителен стаж по законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз, се сумира с българския стаж.

Във вашия случай не е приложим чл. 6 от Регламент 883/2004, тъй като до датата на инвалидизирането лицето няма придобит български осигурителен стаж, следователно няма право на българска пенсия за инвалидност поради общо заболяване.

Но по така зададения въпрос не са уточнени всички обстоятелства по инвалидизирането, поради което синът ви следва да подаде заявление, в териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) - Пловдив, за пенсия за инвалидност поради общо заболяване и за социална пенсия за инвалидност. Длъжностното лице ще направи преценка на правата на лицето за българска пенсия.

Към заявлението за отпускане на българска пенсия, в случай че не е поискана до момента германска пенсия, е необходимо да бъдат представени попълнени формуляр за проучване на молба за пенсия за инвалидност и подробен медицински доклад, изготвен и подписан от лекуващия лекар. Целесъобразно е и представяне на копия от всички медицински документи, изготвени от специалисти.

Заявлението и медицинските документи ще бъдат изпратени от длъжностното лице в ТП на НОИ - Пловдив, за произнасяне от длъжностните лица в германската компетентна институция.