82 398 случая с мозъчносъдови заболявания регистрират в България на година, от 35 311 с мозъчен инфаркт 7175 умират
И лекари, и пациенти знаят, че лекарствата статини намаляват риска от инсулт, причинен от кръвен съсирек. Ново проучване обаче доказва, че евтините медикаменти от този вид предпазват и от първи интрацеребрален кръвоизлив - най-смъртоносния вид мозъчен удар, съобщава Си Ен Ен.
Интрацеребралният кръвоизлив, или хеморагичен инсулт настъпва, когато кръвта от артерия внезапно започне да изтича в мозъка. Това е втората най-честа причина за инсулт след исхемичния, при който съд, пренасящ кръв към мозъка, се запуши от тромб.
Мозъчносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност по целия свят, а България е на едно от първите места. Смъртността от мозъчни инсулти е 270,1 за мъжете и 265,1 за жените на 100 000 души население.
В България се регистрират годишно 82 398 случая с мозъчносъдови заболявания, от които 35 311 случая са с мозъчен инсулт, а от тях 7175 умират.
Преживелите мозъчният инсулт са 28 136 с различна степен на инвалидност - при 10% тя е тежко изразена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото.
От преживелите мозъчни инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушения, при половината нарушенията остават трайни. Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия.
Инсултът е водеща причина за смърт и инвалидност в САЩ, цитира телевизионният канал данни от Центъра за контрол и превенция на заболяванията.
Досега изследванията за това дали статинът намалява риска от първи хеморагичен (интрацеребрален) кръвоизлив бяха противоречиви.
Ново проучване, публикувано в списание Neurology, изглежда, слага край на този дебат.
Изследователите са използвали данни от рецепти и здравни досиета на над 88 000 души в Дания,
които не са преживели инсулт. По време на проучването 989 души на средна възраст 76 г. са получили първи инсулт с кървене в областта на мозъчните лобове, а 1175 души на средна възраст 75 г. са имали такъв в другите части на мозъка, които често се причиняват от високо кръвно налягане.
Датските учени са разграничили двата вида инсулти, за да търсят разликите. Те са установили, че пациентите, които са приемали статини около една година, са имали 17% по-нисък риск от инсулт в областите на мозъчните лобове и 16% по-нисък в другите части на мозъка.
Когато са използвали статин за повече от 5 г., рискът от кървене в областта на лобовете е бил 33% по-нисък, а в останалите части на мозъка - 38% по-малък.
“Това е добра новина за хората, приемащи статини. Има данни, че се понижава рискът не само от инсулти в резултат на съсирек, но и на тези, причинени от кръвоизлив”, казва един от авторите на изследването - д-р Дейвид Гайст, професор от Университета на Южна Дания в Одензе.
Той специално подчертава, че изследването се отнася за първи инсулт.
“Изследването е най-голямото по темата за дългосрочната употреба на статини. То доказва
тяхната роля за предотвратяване натрупването на мастни отлагания в артериите
Хеморагичните инсулти стават по-малко вероятни”, коментира и проф. Пуджа Катри от медицинския факултет на Университета на Синсинати. Тя допълва, че ако пациентът никога не е получавал инсулт, но има предразположение, статинът определено е добра идея. „Като цяло пациентите са по-добре на статини“, уверява лекарката.
В момента тече и друго голямо проучване, финансирано от Националния здравен институт на САЩ, което се опитва да определи дали хората, които са били на статини и са приети в болница с хеморагичен инсулт, трябва да продължат да използват лекарството, или да го спрат.
Някои изследвания пораждат предположения, че хора, получили исхемичен инсулт от тромб, може да са изложени на по-висок риск от хеморагичен инсулт, ако приемат статин, съобщава Си Ен Ен.
На всеки 6 секунди един умира от удар
Всеки шест секунди някъде по света умира човек от мозъчен инсулт, затова мотото на кампанията на Световната организация за инсулти “Един от шест” означава спазването на шест прости правила:
- Оценка на собствените рискови фактори и тяхното коригиране: високо артериално налягане, захарен диабет и висок холестерол.
- Редовни физически упражнения.
- Избягване на наднормено тегло чрез спазване на здравословна диета.
- Намаляване консумацията на алкохол.
- Избягване на тютюнопушенето.
- Ограмотяване на населението за ранните симптоми на мозъчен инсулт.
Коментари