През 2030 процента на личните лекари в пенсионна възраст в област Враца ще е 68 на сто, каза за БТА директорът на Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) във Враца Светозар Симеонов. Той информира, че и към момента дванадесет общопрактикуващи лекари в областта са на възраст 70 и повече години.

„Този проблем не е изолиран само за нашата област. Почти във всички области, извън столицата и тези с функциониращи университетски структури (Варна, Плевен, Пловдив, Стара Загора, Бургас), липсата на лекари е основна грижа на местни администрации и подразделения на национални структури, ангажирани в здравеопазването. Вече се опасявам, че има закъснение в предприемането на мерки и действия за постепенното разрешаване на този проблем, особено за общопрактикуващите лекари", каза Симеонов.

На територията на област Враца са регистрирани 82-ма общопрактикуващи лекари. Населението според прогнозни данни на НСИ през 2025 г. е 141 333 жители, допълни Симеонов. По думите му средно за над 1700 пациенти се грижи един личен лекар.

Проблемите, които са идентифицирани, са неравномерното разпределение на регистрираните практики, предимно в общинските центрове, посочи Светозар Симеонов. „Предвид съществуващата инфраструктура, липса на транспортни връзки и не на последно място - социално-икономическия статус на населението в по-малките населени места, тази ситуация реално затруднява адекватното осигуряване не само на първична, но и на специализирана медицинска помощ", каза той. По думите му увеличението на средната възраст при лекарите, макар и при липса на законово ограничение за практикуване на професията, очертава задаващи се проблеми, свързани с качеството на осигуряваната първична извън болнична медицинска помощ (ПИМП).

„Липсата на какъвто и да е интерес от страна на ново завършили лекари или вече практикуващи, без специалност, да придобият изискуемата за регистриране на практика на ПИМП – специалност „Обща медицина", при относително добро базово заплащане на дейността, води до извода, че следва да се търсят допълнителни подходи и стимули за насочване на правоспособни лекари в тази област на медицината. Необходимо е конкретно ангажиране на компетентните институции в процеса по осигуряване на лични лекари", каза още Симеонов. Той допълни, че това трябва да се случва чрез промени в нормативна база по отношение придобиване на специалност „Обща медицина" и изискване за регистриране на лечебни заведения за предоставяне на първична извънболнична медицинска помощ. Според Симеонов трябва да се направят промени в нормативната база, позволяващи регистриране на практики за ПИМП от лекари, с различна от „Обща медицина" медицинска специалност, както и на лекари без специалност с поставени съответни условия за поет ангажимент за придобиване на специалност по „Обща медицина".

Директорът на РЗОК – Враца смята, че е редно да се разшири обхвата на видовете лечебни заведения, които могат да сключват договори за оказване на ПИМП, като към тях се включат и Многопрофилни болници за активно лечение, с разкрити отделения по „Детски болести", „Акушерство и гинекология", „Нервни болести" и „Вътрешни болести". „Не на последно място е добре, ако се разшири обхвата на финансирането при регистриране на лекарски практики за ПИМП в населени места и общини под 10 000 жители", добави той.

„Да не забравяме в навечерието на празника на здравния работник и специалистите по здравни грижи (медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, фелдшери и др.), за които въпреки че нямаме пряк контакт, като договорни отношения, информацията също е за намаляващия им брой, основно в болничните лечебни заведения, което затруднява лечебно-диагностичния процес в голяма част от структурите", каза още Симеонов.

По темата в началото на месец март в областна адмиинстрация се проведе среща, на която се коментираше недостига на медицински кадри и се очаква в близките дни да се предприемат конкретни действия.