Според ново проучване на 1 320 108 случая е: вероятно да. В него пациентите на жени лекари били склонни да се справят по-добре от тези на лекари мъже. Все пак най-важни са опитът и уменията на оператора в конкретната интервенция, от която се нуждаете
Когато лекар ви препоръча операция, ще искате да си отговорите на много въпроси.
Наистина ли имам нужда от тази операция? Трябва ли да потърся второ и дори трето мнение? Ще доплащам ли за интервенцията? Колко време ще отнеме възстановяването ми?
Но ето посока, в която може би не ви хрумва да мислите: влияе ли полът на вашия хирург върху шанса операцията да мине благополучно.
Според ново проучване на екип от американски и канадски учени отговорът е утвърдителен, пише в “Харвард хелт пъблишинг” д-р Робърт Х. Шмерлинг от Медицинското училище в Харвард. Той не е участвал в разработка, а коментира публикация в хирургичната секция на журнала на Американската медицинска асоциация.
Проучването извлича информация от 1 320 108 пациенти, лекувани от 2937 хирурзи. Анализът е върху най-честите планови и спешни операции в Онтарио, Канада, между 2007 и 2019 г. Сред тях са премахване на апендикс, смяна на колянна и на тазобедрената става, операции на гръбначния стълб, реконструкция на аортна аневризма. Изследователите сравняват колко често са настъпили неблагоприятни резултати в рамките на 30 дни след операцията - хирургични усложнения, повторно лечение в болница или смърт.
Анализът включва 4 групи пациенти: пациенти мъже, оперирани от мъж, пациентки с мъж хирург; пациентки, оперирани от жена и мъже с жена хирург.
Ето какво откриват изследователите:
l Около 15% от всички пациенти са имали неблагоприятни резултати от своята операция
l Установява се 9% по-висок риск от усложнения като тежко кървене, инфаркт или бъбречна недостатъчност и 7% по-висок риск от смърт, когато полът на хирурга и пациента се различава (в сравнение с пациентите, чийто пол е същият като на хирурга)
l Повишеният риск от хирург, чийто пол е различен, е по-висок при оперираните жени. В сравнение с жените, които са имали жена хирург, жените с хирург мъж са имали 11% по-висок процент на повторно приемане в болница, 16% по-висок процент на усложнения и 32% по-висок риск от смърт.
По-малки разлики се наблюдават при пациентите от мъжки пол, въпреки че и техните резултати са в полза на жените хирурзи. Пациентите от мъжки пол са имали 13% по-ниска смъртност и 6% по-ниска степен на повторно влизане в болница в месеца след операцията, ако техният хирург е жена.
Проучването не е имало за цел да даде обяснение за резултатите. Но авторите предполагат, че бъдещите изследвания трябва да сравняват специфичните различия в грижите, взаимоотношенията между пациент и хирург, начините на комуникация. Възможно е също така жените хирурзи да следват по-педантично стандартите от своите колеги мъже.
Това не е първото проучване, което предполага, че полът на лекаря има значение, когато става въпрос за качеството на медицинските грижи. Миналите изследователски проекти със сходна тема установяват, че пациентите на жени лекари са склонни да се справят по-добре от тези на лекари мъже. Така че има причина да се търси отговор защо може да е така, какво правят жените хирурзи по различен начин и което води до по-добри резултати в сравнение с мъжете хирурзи?
Темата е изключително деликатна. Повечето лекари са убедени, че предоставят висококачествени грижи на всички свои пациенти, независимо от пола им. Разбира се, имат право да са скептични към резултатите от подобно проучване. Например възможно ли е мъжете хирурзи да поемат по свое желание или да им се възлагат по-сложни случаи? Или дали не оказват влияние върху резултата асистиращите лекари и медицинските сестри, които предоставят грижи преди, по време и след операцията. Въпреки че проучването се опитва да отчете тези и други фактори, това е наблюдателно проучване, за което често е невъзможно да се изключат напълно фактори, които изкривяват резултата.
Дори да не се вземат предвид тези възражения, всяко потенциално предимство може да изчезне при пренебрежимо нисък шанс да ви лекува жена хирург.
Няма голяма вероятност от позицията на пациент да си организирате идеалната операция. Дори при планово лечение в много страни - включително Канада, където е проведено проучването, повечето хирурзи са мъже.
Всъщност опитът и практиката на хирурга в специфични процедури имат най-голямо значение. Непрактично е да избирате хирурга си само по пол, дори в светлината на това последно изследване, според което половата принадлежност на хирурга е свързана с различни следоперативни резултати, макар механизмът да остава неясен.
Но ако пациентите на жени хирурзи наистина имат по-добри резултати от пациентите, оперирани от мъже, е наложително да се разбере защо, пише Шмерлинг. Отсяването на специфичното, което жените правят за успеха (или какво не правят мъжете хирурзи) е достойна цел, която би могла да подобри резултатите за всички пациенти, независимо от пола им и този на лекарите.
Хората, които ще се оперират, трябва да се тревожат за много неща, докато лягат под ножа, но полът на техния хирург не е едно от тях, твърди пък проучване, публикувано миналата есен в “Бритиш медикъл джърнъл”. Анализираните операции са 3 вида интервенции при рак на стомаха и ректума. И няма разлика в процента смъртност или усложнения между мъже и жени хирурзи, показват данни от 300 000 случая в Япония.
В световен мащаб жените остават малцинство в областта на хирургията, въпреки че броят на жените лекари се увеличава през последните години, казаха изследователите.
Според последните данни, които те цитират, жените са 22 процента от хирурзите в САЩ, в Канада са 28%, в Обединеното кралство - 33 на сто. В Япония жените са само 22 процента от лекарите и около 6% от хирурзите.
В конкретното проучване жени са направили само 5% от операциите, по-вероятно в клиники с малък обем дейност и при утежняващото условие да им бъдат разпределени по-рискови пациенти, включително с недохранване, продължителна употреба на стероиди или напреднал рак.
Въпреки всичко това няма разлики в представянето и резултатите. С този аргумент изследователите заключават, че техните данни потвърждават по-ранни констатации, които показват, че умението на жените хирурзи е равно или по-добро от това на техните колеги мъже. Равно или по-добро.
Коментари