- Претърпя щадящата операция на МООС
- Синът Бо Байдън почина от тумор в мозъка през 2015 г.
Първата дама на САЩ Джил Байдън претърпя амбулаторна операция за отстраняване на три кожни образувания, две от които лекарите определиха като ракови. Тъканта над дясното ѝ око и на гърдите е изследвана и е потвърдено, че е базално-клетъчен карцином - често срещана и сравнително неагресивна форма на рак на кожата.
От левия клепач е отстранена и трета лезия, но все още се правят изследвания дали е раково образувание.
Процедурата е причинила известен оток на лицето и синини, както се и очакваше, каза лекарят на Белия дом д-р Кевин К. О'Конър. Първата дама е в нормално настроение и се чувства добре, каза той и допълни, че хирурзите са установили проблемна област и от лявата страна на гърдите на първата дама, която изглеждала, че е същият вид рак на кожата, което довело до изрязване на тази лезия.
“Лезиите на този вид карцином не са склонни да се разпространяват или да метастазират,
както при други видове рак на кожата като меланома или плоскоклетъчния карцином. Те обаче имат потенциала да увеличават размерите си, което води до по-сериозен проблем, както и до по-големи предизвикателства при хирургичното отстраняване”, каза д-р О'Конър.
Президентът придружи 71-годишната си съпруга в Националния военномедицински център “Уолтър Рийд”, където бе извършена процедурата, известна като операция на Моос. Това е процедура, разработена от хирурга Фредерик Мос в края на 30-те години на ХХ век, за отстраняване на плоскоклетъчни и базални карциноми. Тя е подобрена от д-р Пери Робинс – основателя на Фондацията за рак на кожата, през 70-те години. Операцията се прилага и при някои меланоми – най-смъртоносния рак на кожата.
При операцията на Моос първо се маркира мястото на биопсията, слага се местна упойка, а при самата процедура пациентът остава буден. След това хирургът премахва слой тъкан от въпросната зона. Тя се носи в лаборатория за анализ под микроскоп. Изследването се прави, докато протича операцията. Всеки слой от тъканта се анализира за ракови образувания заради хоризонталното им отстраняване. Ако се открият злокачествени клетки, се отстранява следващият слой, като процесът се повтаря до изчезване на раковите клетки.
Процедурата има за цел да отстрани целия тумор с възможно най-малко здрава тъкан. Така техниката е най-подходяща при отстраняване на рак на кожата, намиращ се върху лице, ушите или интимната зона.
Въпреки че техниката се счита за рутинна и ефективна и обикновено се извършва амбулаторно, президентът не проведе публични събития на 11 януари, а Белият дом подчерта, че Байдън дава приоритет на медицинските грижи за съпругата си.
“Днешният ден е посветен на съпругата му - това е фокусът на президента в момента”, заяви пред репортери прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер.
Притесненията за възможността от рак възникнаха миналата седмица по време на рутинен преглед за рак на кожата, при който лекарите забелязаха лезия над дясното око на първата дама и препоръчаха операция.
Базално-клетъчният карцином е най-разпространената форма на рак на кожата в САЩ. Според Американската академия по дерматология
2 млн. американци получават тази диагноза всяка година
Той се счита и за един от най-лечимите видове рак.
Откакто съпругът ѝ стана президент, Джил Байдън претърпя и операция за отстраняване на предмет от прободна рана в левия крак, след като през 2021 г. настъпи нещо, докато се разхождаше на плаж в Хавай.
Ракът отдавна е тема с ключово значение за Джил Байдън. През 1993 г. тя основава Инициативата на Байдън за здраве на гърдата, след като четири нейни приятелки са диагностицирани с рак на гърдата, и обикаля страната с призив за провеждане на профилактични прегледи и подкрепа за онкоболните и техните семейства. През 2015 г. синът ѝ Бо Байдън почина от рак на мозъка.
Коментари