На читателския въпрос отговаря д-р Камен Данов, началник на Отделението по гастроентерология на “Пирогов”
Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori) е широко разпространен патоген, който може да остане в стомаха на заразен човек през целия му живот.
Бактерията провокира хронично стомашно възпаление, което води до развитие на сериозни стомашни заболявания като гастрит, пептична язва и свързан с лигавицата лимфом. Известно е, че тези заболявания могат да бъдат избегнати, ако инфекцията бъде предотвратена или излекувана.
Понастоящем са налични множество терапии, базирани на антибиотици. Въпреки това тези терапии имат няколко присъщи проблема, включително появата на резистентност към използваните антибиотици и свързаните с това неблагоприятни ефекти, риска от повторна инфекция и високата цена на антибиотичната терапия. Този факт е и причина да съществува стриктно разработен консенсус за реда, по който се прилага терапията за хеликобактер пилори.
Трудностите за предотвратяване или изкореняване на инфекцията налагат изследвания на нови терапевтични подходи.
Съществуват проучвания за разработване на ваксини и нови лечения, използващи природни ресурси като растения, пробиотици и хранителни добавки. Освен това са представени нови алтернативи, базирани на микроорганизми, пептиди, полизахариди. Алтернативните терапии не са ефективни при унищожаването на бактериите, но е доказано, че поддържат ниски нива на бактерии в стомаха. Въпреки това някои от тях са полезни за предотвратяване на неблагоприятните ефекти на антибиотиците, модулиране на имунния отговор, гастропротекция и общо подобряване на здравословното състояние. Следователно, тези средства могат да се използват като адюванти на алопатичните анти-H. pylori ерадикационна терапия, или с други думи като добавка към терапията.
Коментари