Иновативната техника разговорно е популярна като операция на мозъка през крака. Предизвикателство са неблагоприятните места, на които са разположени малформациите на българските пациенти, и техните структурни особености

Млади българи с редки и изключително рискови малформации на мозъчните кръвоносни съдове получиха шанс да бъдат оперирани щадящо с участието на френския проф. Шарбел Монайе, но в Университетската болница за активно лечение “Свети Иван Рилски” и с участието на проф. Станимир Сираков и неговия екип.

Интервенцията представлява иновативно щадящо, ендоваскуларно лечение на артерио-венозни малформации чрез емболизация.

Безспорно методът е едно от големите достижения на съвременната медицина.

Разговорно техниката се описва като операция на мозъка през крака. При нея лекарят прави мозъчна операция от около 1,5 метър разстояние, без изобщо да докосва с ръце главата на пациента.

През артерия на крака (в някои случаи на ръката) се вкарва специален катетър, с който през кръвоносния съд под рентгенов контрол се стига до увредената зона в мозъка. Чрез катетъра в критичния кръвоносен съд се доставя вещество, подобно на тъканно лепило, за да се изолира малформацията – съдът се емболизира. Тънкост е веществото да се постави на оптималното място и в най-прецизно дозирано количество, така че да се избегне опасността от едновременно блокиране на здрави разклонения на кръвоносния съд.

Операцията по принцип изисква голям професионализъм и скъпи иновативни консумативи. В случая със сегашните пациенти трудността е още по-голяма поради изключително неблагоприятните места, на които са разположени малформациите, и техните структурни особености.

Интервенцията е предизвикателство и за най-добрите световни центрове за лечение на мозъчносъдовиви болести.

При подобни случаи обикновено пациентите се насочват към специализирани клиники в чужбина като тази, в който работи проф. Монайе. С инициативата на ръководения от проф. Сираков Референтен център по мозъчносъдови заболявания към “Св. Иван Рилски” операциите сей осъществяват у нас.

Българският екип интервенционални рентгенолози работи за втори път с проф. Монайе. Неговите техники при особено рискови състояния са достъпни за наблюдение на видеостена в болницата. Поканените лекари с интерес да се развиват в областта на ендоваскуларното лечение на артерио-венозни малформации имат възможност да задават въпроси в реално време, обясни за “24 часа” проф. Сираков.

В графика за операции са включени млади хора в активна възраст с много рискови състояния. Сред тях е 21-годишна девойка. Най-“възрастният” от пациентите е мъж на 50 г.

Цял ден вчера продължиха две от най-тежките емболизации. Днес се извършват още операции.