Една от най-обичаните, но и най-мразени храни, несъмнено е хлябът.
Вкусът му е толкова неустоим, но често го свързваме с качване на килограми. Съществуват цели хранителни режими, които се концентрират върху изключването на хляба и други въглехидрати от ежедневния хранителен прием и дори порицаването на онези, които ги консумират. Това споделя диетологът Натали Мокари пред CNN.
„Срещам се с много клиенти, които вярват, че не трябва да ядат хляб, което за мен е тъжно, тъй като хлябът е невероятна зърнена храна“, казва тя.
Да, вярно е. Хлябът може да бъде част от един балансиран хранителен режим, а въглехидратите са изключително важни за здравето ни.
Препоръчително е да на ден да се консумират от две до три порции пълнозърнести храни, като това се равнява на 2-3 филии хляб. Този навик би могъл да противодейства развиването на диабет, сърдечно-съдови болести, рак на панкреаса или рак на стомаха.
„Нуждаем се от въглехидрати, за да функционираме“, казва Мокари. „Въглехидратите са храна за мозъка. Ако се замислите, когато не консумирате достатъчно въглехидрати, се чувствате изтощени, дори замаяни, обикновено нямате никаква енергия.“
Мокари казва, че намирането на най-полезния хляб зависи от неговия вид, с каква друга храна го консумираме и доколко той присъства балансирано в менюто ни..
Пълнозърнест, бял и квасен
Има ли хляб, който е по-хранителен от останалите? Зависи какво търсите.
„Важно е да определите какви са вашите цели“, обяснява Стив Грасо, диетолог и инфлуенсър от Вашингтон.
Пълнозърнестият хляб съдържа повече витамини и фибри, с което има по-добър ефект върху кръвната захар, което е добре за хора, които имат инсулинова резистентност. Някои хора обаче предпочитат бял хляб и Натали Мокари им казва, че спокойно могат да продължат да го консумират, предава "Вести".
„Ако сложите етикетите един до друг, ще видите, че не са чак толкова различни“, обяснява тя.
За тези хора, които се притесняват за състоянието на храносмилателния си тракт и искат да ядат бял хляб, който не е толкова рафиниран, Мокари препоръчва да пробват квасен хляб.
Квасеният хляб е ферментирал, което може да е благоприятно за микрофлората в храносмилателната система.
Освен вида хляб Мокари препоръчва да се информираме за начина, по който той е направен. Да се оглеждаме за хляб с по-малко на брой и прости съставки като брашно, вода, сол и мая.
Ако целта ни е да си набавяме повече фибри, то правилният за нас хляб е пълнозърнестият. А за още малко допълнително количество фибри, се оглеждайте за хляб, който има семена в коричката.
Пазаруването от местни пекарни със сигурност увеличава вероятността за това хлябът да е пресен и с повече натурални съставки.
Ами диетичните и нисковъглехидратни хлябове? Мокари не ги препоръчва. Те обикновено съдържат повече и ненужни съставки, които целят да ги направят по-вкусни.
Добавките
Хората рядко ядат само хляб, затова е важно да мислим за качествата на цялото ястие.
Ако се притеснявате за кръвната захар, хлябът може да е една перфектна съставка от балансираното ви ядене, ако добавите към него полезни мазнини и протеини например.
Въглехидратите като тези в хляба могат да ви дадат бърз приток на енергия, който ще се изпари бързо, ако не е придружен от друга храна. Добавянето на протеини и мазнини помага за поддържането на този енергиен приток.
„Независимо дали е пълнозърнест или бял хляб, съветвам винаги да се добавят протеини или мазнини“, добавя Мокари.
„Всичко е до баланса“, допълва Грасо.
Кой е най-полезният хляб? Този, който кара тялото ви да се чувства най-добре.
Коментари