Ново британско изследване доказа връзка на енергийната бедност с висока стойност на фибриногена в кръвта - мярка за възпаление
Покачващите се цени на горивата могат да влошат физическото и психическото здраве на хората, съобщи Университетът на Източна Англия, където е завършило ново проучване. Изследователите са проследили разнообразието от ефекти в резултат на т.нар. енергийна бедност. С термина се описва положението на домакинствата, в които доходите на хората не им позволяват адекватни енергийни услуги в дома.
Енергийната
бедност
не се изчерпва
с икономиите
от отопление
на дома,
което по значение е на първо място като непокрита нужда, а и всички други житейски потребности, които зависят от цените на горивата.
Изследователите са доказали нещо, което всеки може да предположи: неспособността да поддържат домовете си достатъчно топли, се отразява на нивата на удовлетвореност от живота на хората.
Но те също така открили, че влияе върху физическото здраве, и то много по-широко от интуитивно предполаганите настинки. Оказало се, че животът в лошо отоплено жилище причинява по-високи нива на възпаление, измерени чрез обективен показател - биохимичния маркер фибриноген.
Представлява вещество в кръвта, което помага на тялото да спира кървенето, като насърчава съсирването на кръвта. Но също така при високи стойности на веществото се тълкува като изявен възпалителен биомаркер.
Повишеният
фибриноген е
силно свързан и
с по-висок риск
от коронарна
болест на
сърцето, инсулт,
инфаркт и
като цяло със
увеличен риск
от смърт
И преди новото проучване се знаеше, че излагането на ниски температури е свързано с повишено кръвно налягане, възпаление и рискове от сърдечносъдово естество, независимо от възрастта или пола. Но нямаше доказателства за въздействието на енергийната бедност върху психичното и физическото здраве в неговото многообразие.
Изследователският екип е анализирал връзките между пестенето от отопление и потребление на енергия за други нужди и самооценката на хората за благосъстоянието им - удовлетвореност от живота и здраве.
Субективните оценки били “проверени” с показател, независещ от личните усещания. За целта е включено изследване на кръвта за сигнални маркери за инфекция или възпаление, които са обективна мярка за здравето. Резултатите били преосмислени чрез отчитане на тежестта на фактори, които биха могли да повлияят на здравето на хората, като например начина на живот. Корекциите били основно на базата на това дали пушат, хранят се здравословно, движат се достатачно – все неща, които се отразяват на физическата и психическата форма. или правят достатъчно упражнения. И след всички допълнителни пресявания на резултатите обаче се
установява силна
причинно- следствената връзка
между енергийната бедност, психическата потиснатост и повишения възпалителен биомаркер фибриноген – знак за възпалителни процеси. Проучването е публикувано в британското сп. “Икономика на енергетиката”.
Обяснението е свързано с единството на психическото и физическото здраве.
Стресът от незавидното житейско положение и невъзможността човек да живее нормално води до биохимични промени, които рефлектират върху сърцето и мозъка.
Изследването е повече от навременно в момент, в който цената на горивата гони рекорди и поражда инфлационно цунами.
Енергийната бедност е призната като отделна форма на бедност и това проучване показва, че тя има далечни и вредни последици за здравето, особено като фактор за сърдечносъдовите инциденти, възпалителните заболявания и влошеното психическо благосъстояние, коментира д-р Андрю Бърлинсън от изследователския екип.
Коментари