Деменцията се характеризира с прогресивно намаляване на мозъчните функции, което води до симптоми като загуба на паметта, промени в поведението и двигателни затруднения. Разпознаването на ранните признаци на деменция е от жизненоважно значение, за да се гарантира, че засегнатото лице ще получи необходимите грижи и подкрепа.

И все пак разграничаването на тези симптоми от нормалното стареене може да се окаже предизвикателство. Проучване, проведено от Дружеството на Алцхаймер, разкрива тревожна тенденция.

Само една трета от хората съобщават за симптомите на деменция през първия месец след като са ги забелязали - при себе си или при близък човек. Проучването, събрало отговорите на 1100 участници, показва, че несигурността относно това дали наблюдаваните симптоми се дължат на деменция или просто на възрастови промени, кара мнозина да мълчат.

„Един от всеки трима души (33%), които забелязват симптоми на деменция при себе си или при близък човек, запазва опасенията си за себе си повече от месец", съобщава организацията. Освен това проучването разкрива, че едва 15 % от хората действат незабавно при забелязване на потенциални признаци на деменция, а 11 % признават, че изобщо не са обсъждали притесненията си, въпреки че са разпознали първоначалните симптоми.

Това колебание да се говори може да забави процеса на получаване на подкрепа, като 23% от тях чакат повече от половин година, преди да се консултират с лекар. Ранните признаци на деменция, които включват проблеми със следенето на разговорите, трудности с концентрацията и забравяне, често се отхвърлят като обичайни признаци на стареене, които могат да се припишат на загуба на слуха или просто на забравяне.

Това недоразумение обаче може да се окаже много по-съществен проблем - неотдавнашно проучване показа, че 16 % от анкетираните признават, че активно „избягват" поставянето на диагноза, тъй като се опасяват от последиците за личните им отношения, пише БГНЕС. В допълнение към това данните разкриват, че 44% се притесняват, че ще бъдат покровителствани от болногледачи или членове на семейството, които могат да започнат да им „говорят с пренебрежение".

Имайки предвид това, седем възможни ранни симптома на деменция включват:

- Затруднения при проследяване на разговор

- Затруднена концентрация

- Загуба на паметта

- Загуба на слуха

- Забравяне

- Промени в настроението

- Затруднено придвижване

Кейт Лий, главен изпълнителен директор на Дружеството на Алцхаймер, призовава хората да се справят с това предизвикателство. Тя заяви: „Не можем да продължаваме да избягваме думата „д" - трябва да посрещнем деменцията с лице в лице."