Отговаря д-р Юлия Григорова, консултант на в. "24 часа" по гастроентерология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Преплитането на червата е комплекс от симптоми в резултат на различни заболявания. То може да бъде последица от болести на почти всички органи от храносмилателната система, възпалителни заболявания на задстомашната жлеза, бъбреците, гинекологични заболявания. На медицински език то се нарича илеус.

Най-общо е 2 вида: механичен и паралитичен. Първият се причинява от сраствания, прегъвания и завъртания на червата, по-често тънките, които са по-подвижни. От заболяванията на дебелото черво най-честа причина за механично препятствие при преминаването на храната са туморните заболявания. Механичният илеус се развива най-често бурно със симптоми на силна болка в корема, подуването му, ускорено движение на червата и спиране на пускането на газове и ходенето по голяма нужда. Много бързо настъпва отравяне на организма и повръщания. Лекува се по спешност с медикаменти, клизми (а ако са без ефект, се прилага оперативно лечение). То е различно в зависимост от причината.

Другият вид преплитане на червата е паралитичният. Той най-често се причинява от заболявания на централната нервна система (Паркинсонова болест, инсулти, травми на главния и гръбначния мозък, възпалителни заболявания на нервите в коремната кухина), заболявания на задстомашната жлеза (панкреас), бъбреците, гинекологични заболявания (те могат да предизвикат и механично препятствие). Лечението в случая е предимно медикаментозно, а в по-краен стадий се пристъпва и към оперативно лечение.

Решението за лечение и вида му се взема от съвместен екип, включващ гастроентеролог, невролог, гинеколог и хирург. Лекува се основното заболяване и се решава кога да се проведе оперативното лечение.