Хората с фамилна обремененост или друг тип риск от белодробен рак трябва да преминат през профилактичен преглед с образно изследване веднъж годишно и да обръщат внимание на всяка промяна в общото състояние. Достатъчно е в рамките на прегледа да се прави и нискодозирана компютърна томография на белия дроб (скенер) с контраст. Около този призив се обединиха участниците в старта на информационната кампания “Поеми си дъх - за по-бърза диагноза и по-добра прогноза за рака на белия дроб”, която се провежда за втора поредна година през ноември - Месецът за профилактика на заболяването.

Белодробният рак вече не е смъртна присъда, тъй като ранното поставяне на диагнозата дава много по-добри възможности за лечение, а съвременните терапии доказано удължават живота, каза проф. д-р Асен Дудов, дм, началник на Клиниката по медицинска онкология, “Аджибадем Сити Клиник - УМБАЛ Младост”, председател на Българското онкологично научно дружество. Той допълни, че в болницата се подготвя програма за скрининг за белодробен карцином за рискови групи, който ще включва и изследване с нискодозиран скенер на белия дроб.

Един от хората, които спазват стриктно препоръката за профилактичен преглед с образно изследване на белия дроб, е актьорът Владимир Пенев, посланик и лице на кампанията. “Призовавам всички да си обръщат внимание, да отидат на лекар, когато имат оплаквания от страна на дихателната система или съмнения, че нещо не е наред. Интернет и съвети от приятели не могат да помогнат. Загубил съм баща си още в невръстна възраст от белодробен рак, а преди 15 г. и сестра си. Оттогава не пуша и ходя на профилактичен преглед всяка година”, разказа той.

Белодробният карцином започва най-често без симптоми или те са неспецифични. Сред тях са продължителна кашлица – която не се повлиява от лечение над 10-15 дни, както и кашлица с кървав секрет, тежест и бодежи в гръдния кош, лесна уморяемост, загуба на тегло, безапетитие и др. У нас ракът на белия дроб често се открива в много напреднал етап, когато е съпроводен с оплаквания в други части на организма – например в черния дроб или костите, и възможностите за лечение са ограничени, обясни проф. Дудов.

Новите терапии

дават по-добри

възможности

на лечение,

ранната диагноза

увеличава шанса