Маркерите на кардиолога проф. Фустър са базирани на начина на живот, оценката съвпада със златния стандарт
Един прост инструмент за оценка на сърдечния риск при здрави хора е почти толкова ефективен, колкото индекса за сърдечносъдово здраве, препоръчван от Американската сърдечна асоциация. Прогнозите на базата на 5 признака са известни в кардиологията като метод на Фустър по името на създателя му - световноизвестния американски кардиолог от испански произход проф. Валентин Фустър. Достоверността на резултатите на базата на неговите маркери е сравнима с получените от широко използвания клиничен алгоритъм.
Моделът е разработен за лесно използване в профилактика на сърдечносъдови заболявания, базирани на начина на живот. Замислен е в услуга на лекари с общ профил в малки селища без кардиологични клиники, но поради достъпността си са също толкова ефикасен начин човек да се ориентира за собственото си сърдечно здраве. Още повече, че десетки проучвания, сред които и две особено мащабни и проведени по най-стриктните правила на медицинската наука, съобщават за сходна точност на двата подхода при прогнозиране на субклиничната - безсимптомна, атеросклероза. Голямото практическо удобство е, че методът на Фустър
не изисква
лабораторни
тестове,
за разлика от алгоритъма с участие на изследване на холестерола и кръвната захар.
Предишни данни от проучването PURE, координирано от иконата в световната кардиология проф. Салим Юсуф, също показват, че анализът на кръвта понякога може да бъде пропуснат при преценката на сърдечносъдови рискове - особено предимство в регионите с ограничени здравни ресурси. Използването на 5-те признака, разбира се, не е оспорване на златния стандарт, а негово допълнение за най-широк и по-прост метод за първична профилактика и определяне на рискови групи.
Методът Фустер-BEWAT не изисква лабораторни изследвания. Абревиатурата се опира върху първите букви на английските думи за кръвно налягане (B - blood pressure), упражнения (E - exercise), тегло (W - weight), изхранване в смисъл на диета (A - alimentation) и тютюн (T - tobacco), в медицината се използвна и съкретеното име FBS.
Екипът на Фустър е проучил близо 4000 офис служители в Мадрид на възраст от 40 до 54 години и без сърдечни заболявания. Кардиолозите сравняват петфакторния резултат с резултатите от идеалния сърдечносъдов здравен индекс или ICHS. Не бих казал, че съвпадението е 100%, но е много, много близко, казва Фустър.
Познаването само на тези няколко ключови показателя може да предостави доста точна картина на моментното сърдечно здраве и да даде прогноза за близкото бъдеще, ако стойностите не се влошат по отношение на нормата.
Новият метод може да бъде ефективен начин за прогнозиране на риска и евентуално
да мотивира
хората за
промени в
начина на живот, които намаляват вероятността за инфаркти и инсулти.
В коментар за широкодостъпните маркери за състоянието на сърцето д-р Майкъл Блаха от “Джон Хопкинс” напомня, че е важно колко личните данни се отклоняват от препоръчителните стойности за определената възраст и пол. Не е достатъчно да отчетете, че имате високо или ниско кръвно налягане, а колко високо или ниско е налягането в артериите.
Резултат до
140/90 е
нормален за
повечето хора в
активна възраст, 120/80 е идеален. По-високите показания означават, че артериите не реагират адекватно на натиска, който кръвта упражнява върху стените на артериите (чисто физическото обяснение на кръвно налягане), директно повишавайки риска от инфаркт или инсулт.
В последните години движението излиза много напред по важност като фактор за сърдечно и общо здраве. Някои учени дори доказват, че
обездвижването
е по-рисково
дори от пушенето
и наднорменото
тегло
Физическата активност превъзхожда всяка друга мярка за здравето на сърцето и намаляване на риска от заболяване. Популярната мярка е човек да изминава по около 10 000 стъпки на ден. Друго правило е човек да се упражнява с умерена интензивност поне по 30 минути 5 пъти седмично – общо 150 минути, или енергично в продължение на 75 минути или повече.
Нормата за препоръчителното телесно тегло само привидно е сложна. Колебанията са свързани с т.нар. индекс на телесна маса и объркващата формула за изчисляването му. Ако човек се ръководи от нея, в активна възраст
индексът му
не бива да
надхвърля 25
Но според опитните кардиолози има и по-лесен ориентир – класическото правило ръстът в сантиметри минус 100. Когато полученото число е по-малко от показанията на кантара, резултатът се смята за лош. Колко лош, зависи от отклонението.
Диетичният репер за добро сърдечно здраве е да ядете
всеки ден поне
4 порции плодове
и зеленчуци,
да избягвате преяждане, да не прекалявате с животински мазнини и да не се тъпчете всеки ден с месо, особено преработено.
Наред с останалите маркери допълващ показател за нисък сърдечносъдов риск е
да не пушете или
поне да сте се
отказали преди
повече от 1 г.
И какво, ако не покривате условията? Например, пушач или наскоро отказал цигарите с кръвно налягане по-високо от 140/90, който живее обездвижено и е с индекс на телесна маса повече от 30 поради лоша диета, има всички рискови фактори.
С 5 лоши
показателя 31%
от артериите
вече са рискови за болести, казва Фустър.
В мадридското проучване само 6,5% отговарят на всичките пет идеални показателя. Данните са сравнение и с алгоритъма за сърдечния индекс. Екипът след това е анализирал изображенията на артериите на всеки пациент и е проверил дали резултатите от двата теста предсказват степента на заболяването. Изводът: методологията на Фустър е съпоставима с данните от ICHS.
Коментари