Проектът обедини идеята на пациенти, лекари, фармацевти да се запълни вакуумът
“Какво да направя сега?” Това е един от най-честите въпроси, които хилядите онкоболни пациенти и техните близки си задават ежедневно. Отговори обаче невинаги може да се получат веднага - понякога такава информация липсва изобщо, а друг път достоверността ѝ се поставя под съмнение, особено ако се търси в интернет.
За да решат този проблем, пациенти, лекари, фармацевти и специалисти в здравеопазването изготвиха първата у нас онлайн платформа, която събира цялата налична информация за онкологичните заболявания в едно - от методите за ранна диагностика, всички видове терапии и пътя на пациента в лечението, представен стъпка по стъпка, до здравните и социалните му права и механизмите за защита, ако те бъдат нарушени. Оnconavigator.info е насочен към пациентите и техните близки, но цели да подобри и общата информираност по темата.
Цялата информация е проверена, защото е предоставена от експерти в областта - лекари и фармацевти, обясни д-р Стойчо Кацаров, председател на Център за защита на правата в здравеопазването, откъдето идва и инициативата за създаване на сайта.
“Установихме, че има нужда от систематизирана информация. Искаме в българското онлайн пространство да има достоверен източник, където човек може да влезе и да получи отговор на голяма част от въпросите си. Наличието на информация е важно, защото тя превръща един пациент от уплашен индивид в човек, който съдейства на целия процес, а когато лекар и пациент работят заедно, резултатите са по-добри”, коментира Деян Денев, председател на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), която застава зад проекта. Според него един от най-големите страхове при сблъсъка с подобна диагноза е несигурността - “правя ли всичко както трябва и дали не пропускам нещо”. И една от основните роли на сайта е именно да върне сигурността.
Платформата предоставя медицинска и немедицинска информация.
В първата влиза подробна информация за симптоми, профилактика и скрининг за всяко заболяване поотделно, описано е какво поема здравната каса, какви са възможностите за лечение не само у нас, но и в чужбина, посочени са и всички болници, където може да се потърси специализирана помощ.
В немедицинската част са разработени в детайли и препоръки за хранене и диетика при различните онкозаболявания, насоки за справяне със съпътстващите проблеми, съвети къде може да се потърси подкрепа и информация за различните видове социално подпомагане, на което пациентите имат право.
Сайтът дава възможност на всеки пациент да провери и какви клинични проучвания се провеждат конкретно за неговото онкологично заболяване, къде и как може да се включи в него. На посочения телефонен номер и мейл адрес пък могат да задават всички свои въпроси, чиито отговори не са могли да открият.
Коментари