Особено развълнуван съм, защото не го очаквах!

С тези думи получи приза си “Лекар на 2019 г.” проф. Пламен Панайотов - началник на Клиниката по кардиохирургия във варненската болница “Света Марина”. Званието се присъжда от БЛС преди Деня на българския лекар - 19 октомври, когато се отдава почит на св. Иван Рилски.

Проф. Панайотов е в клиниката от създаването й през 2005 г. Поканата получава, докато е на работа в Кувейт. Приема веднага. След 3 г. поема ръководството, изкушен да я организира по световни стандарти. Концепцията му работи отлично. За нея е допринесъл опитът му от "Пирогов", болница "Лозенец", Националната кардиологична болница, специализациите в САЩ, Турция, Кувейт. С неговия опит за всички пациенти стават достъпни щадящи операции и иновативни техники.

В категорията “Дългогодишна дейност в медицината и принос в развитието на специалност” признание получиха специалисти от водещи болници. Това са проф. Юлиян Райнов, шеф на Клиниката по хематология във ВМА, началникът на Клиниката по анестезиолотгия и интензивно лечение в "Токуда" проф. Николай Младенов и проф. Иван Дечев, началник на Клиниката по урология от "Свети Георги" в Пловдив.

ВМА има и втори призьор. За “Принос за утвърждаване на авторитета на съсловието” е награден проф. Любомир Алексиев от центъра по военномедицинска експертиза, авиационна и морска медицина към ВМА.

С прилагането на иновативна медицина заслужи признанието проф. Ивайло Търнев, началник на Неврологичната клиника в Александровска болница. Той е пионер в неврогенетиката и лечението на тежки наследствени заболявания.

Отличие за прилагането на уникални техники получи пироговският травматолог проф. Диян Енчев, който поема едни от най-тежките операции при счупвания на таза.

Колегията награди още един лекар от Александровска. Оценката “Ти си нашето бъдеще” е за д-р Явор Асьов, ендокринолог от Центъра по бариатрична хирургия. В същия раздел са отличени и р-р Илко Костурков, д-р Асен Асенов и д-р Михаил Вулджев.

Призьори в различни категории са и д-р проф. Борислав Китов, д-р Никола Боянов, д-р Атанас Пелтеков.

За първи път БЛС даде и награди в нетрадиционни области. Кампанията срещу насилието над медици #ПребориГнева роди инциативата “Добрата дума лекува”, в която надделяха номинациите за д-р Здравко Пенков от Сливен.

Специална награда получиха и д-р Елиас Хаддад, който оперира на фенер, и д-р Илиян Траянов от Пазарджик, под чието ръководство по чудо беше спасена родилка с амниотична емболия.

Досега приз “Лекар на годината” е присъждан на:

- хирурга акад. Дамян Дамянов

- лицево-челюстния хирург проф. Николай Янев

- специалиста по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология проф. Николай Владов

- д-р Филиз Абидин - Ахмед от спешния център в Кърджали, лекувала в екстремни условия в снежния ад през 2015 г.

- гастроентеролога и хепатолог проф. Крум Кацаров

- ортопеда доц. Бинка Попова,

- анестезиолога проф. Николай Петров

- онкогинеколога проф. Григор Горчев;

- онколога проф. Константа Тимчева;

- всеотдайния личен лекар от Смолян д-р Алекси Деянов, който до смъртта си през 2017 г. лекува хората в затънтени места, въпреки че от години бе на хемодиализа и освен с приз “Лекар на годината” за 2009 г. бе посмъртно награден с Почетния знак на здравното министерство;

- началника на ВМА в периода 2002-2013 г. дерматолога ген. Стоян Тонев (1953 - 2017)

- д-р Атанас Попов (за принос в развитието на медицината в областта на вътрешните болести), проф. Емилия Христова (педиатър неонатолог) и акад. Владимир Овчаров (преподавател по анатомия, хистология и цитология, дългогодишен ректор на Медицинския университет – София)

- кардиохирурга проф. Генчо Начев и дерматолога проф. Тодор Черкезов

- дерматолога чл.-кор. проф. Николай Цанков

- хирурга проф. Радослав Гайдарски

- офталмолога акад. Петя Василева.