I. Сутрин, обед и вечер 15 минути преди ядене да се взема по 1 бучка захар с 20 капки от следната смес:
Тинктура валериана симплекс (чиста) 20 г
Тинктура кратеги (от глогови листа) 20 г
Аква ментае (ментова вода) 15 г
Камфор на прах 1 г
Олио мента (ментови капки) 20 капки
II. Пет минути след капките да се пият по 75 мл отвара от: троскот (корени) -150 г, коприва (корени), репей (корени), спирея (корени и надземна част) и шипка по 50 г от всяка. Вземат се 3 с.л. от билковата смес и се запарват в 600 мл кипяща вода, ври на тих огън 30 мин и веднага се прецежда. Пие се подсладено с мед и лимон на вкус.
III. Добавки:
1. Всяка вечер на челото да се поставя парен компрес с торбичка, напълнена с попарен цвят от лайка, киснал във вряща вода 5 минути, след това добре изстискан и поставен на челото търпимо горещ. Отгоре се слагат вестник и вълнено парче. Държи се, докато изстине. Следват изтриване на челото до сухо и се налага компрес от 4 хасени парчета, натопени в смес от камфоров спирт и камфорово масло по равни части. Отгоре се слагат вестник и вълнен бинт. Държи се до сутринта.
2. Сутрин да се прави лек сух масаж на челото, слепите очи, носа и евстахиевата тръба с върховете на пръстите на двете ръце, като масажът започва от средата на челото към слепите очи и от носа към ушите с продължителност 2-3 минути. После се смръква с всяка ноздра по 1 щипка домашно емфие, приготвено от анасон - семе, опечено до бежов цвят и стрито на прах. Същото емфие се смърка и преди обед и вечеря.
3. При силно главоболие всяка вечер да се слага на главата "шапка", напълнена с лапа от 5 с.л. настърган хрян, 10 с.л. готварска сол, 6 с.л. царевично брашно и топъл оцет, колкото поеме, за да стане гъсто като лапа. Държи се цяла нощ.
Локални процедури при синузит
В по-тежки случаи вечер се прави парна баня на лицето с отвара от босилек (4 с.л. врят 5 минути в 1 л вода); или с чай от лайка; или с 50 г ракия (сипва се на дъното на малък съд и се чака да заври). Тази баня е много ефикасна, стига болният да може да издържа на парите на ракията.
Едновременно с горните процедури първата вечер се поставя на челото торбичка от тензух (ушита така, че изцяло да покрива челото с един малък издатък, който да легне върху корена на носа добре и да се съедини с втора торбичка, която да покрие носа заедно със страничните му синуси, при което ноздрите и очите остават свободни), напълнена с топла (37С) лапа от пресен селски хлебен квас, засилен с 2-3 с.л. сурови диви кестени, настъргани с кората. Втората вечер се прави или:
а) парен компрес на челото, носа и страничните синуси от 6 хасени парчета натопени в търпимо гореща отвара от лавандула (2 с.л. в 500 мл кипяща вода врят 5 минути и като изстине, се прецежда). Отгоре се слага парче найлон или вестник; или парен компрес във вид на торбичка от тънко хасе, напълнена с търпимо гореща морска сол. Държи се 10-20 минути;
б) парна баня на главата (както по-горе), последвана от сухо изтриване и налагане на носа с марля, напълнена с топла лапа от печен кромид лук, обелен, нарязан, полуизстискан и засилен с 2 сини сливи, смачкани без костилките и накрая поръсени с малко царевично брашно (за отнемане на излишната влага) и малко пудра захар (на върха на ножа). Едновременно се съчетават и с останалите приложения, дадени по-горе. Държат се цяла нощ.
Коментари