Народният лечител Петър Димков завещава богато книжовно наследство за пътя към здравословния природосъобразен живот. Освен книгите той оставя и свой пряк наследник, продължил делото му. Мисията на дядо си пое успешно д-р Петър Димков-внук от катедрата "Очни болести" в Медицинска академия в София.
"Ще стана като дедко и ще лекувам хората", предричал бъдещето си той още невръстен. "Цял живот съм бил в къщата на дядо ми - там съм се родил и съм изкарал съзнателните си години, докато отидох да следвам. Детските спомени свързвам с дългите опашки пред къщата, непрекъснатото звънене по телефона и вързана с канап купчина писма всеки ден. На пликовете пишеше само "Петър Димков, България". Нямаше град, улица, номер", спомня си внукът.
Приликата между него и дядо му не е само в имената. Старият Димков завършва в Петербург, внукът - в Киев. Специалността офталмология наследникът избира, за да може като дядо си да прилага ирисова диагностика без да е гонен от властта. Но още щом спечелва конкурса в Медицинска академия е предупреден: "Ако разберем, че се занимавате с науките на дядо ви, за вас няма да има място в нито една болница". Внукът обаче наследява не само името и ръкописите на дядо си, но и дарбата му да лекува.
"Повече от 20 години изучавам неговите 10 папки с рецепти за лечение. Оздравителните схеми на дядо ми са две - едната укрепва организма като цяло, а другата е насочена към конкретното заболяване. Успях да направя от тях една обща схема, която да е приложима за пациент с няколко заболявания. Дядо го е мислил това, но беше страшно зает и времето не му стигна," казва лекарят. За него той казва още:
Живей скромно;
търси изящество - не лукс, изисканост - не мода;
бъди достоен, не тачен; заможен, не богат;
учи усърдно, мисли тихо;
говори вежливо, действай открито;
вслушвай се с отворено сърце в звездите и птиците,
в пеленачетата и мъдреците;
върви ведро напред;
бъди смел във всичко!
Уилям Елъри Чанинг (1780-1842)
Моят дядо, народният лечител Петър Димков, не случайно е намерил място в книгата "100-те най-влиятелни българи в нашата история". Животът му бе огледало на мисълта на Уилям Елъри Чанинг. Растейки в неговия дом, за мен той винаги е бил пример за подражание. Затова продължавам делото му, като се старая да нося достойно името Петър Димков и да помагам на хората с опита и знанията си.
В книгата си "Хигиена и лекуване на душата" дядо ми Петър Димков пише: "Какво представлява здравето? То е капитал, вложен в банката. Ако всеки ден изразходваш определения за това време капитал, без да внасяш нищо, ти ще фалираш. Ако всеки ден внасяш по нещо, капиталът ти ще се увеличи, т.е. здравето ти ще се укрепи. Като знаеш това, не се чуди, защо след като си бил здрав, заболяваш. Мнозина изразходват капитала си, без да внасят нищо в банката, и незабелязано губят здравето си".
"По какво се познава здравият човек? Когато здравият погледне вечер или денем към небето, той веднага се чувства весел, радостен, благодарен за всичко, което има. Който не може да се зарадва, когато погледне към небето, и не благодари за всичко, което му е дадено, той е болен човек."
Лечението със средствата на народната медицина по методите на народния лечител Петър Димков - моя дядо, не е едноактна дейност, а е цяла философия. То не е насочено само към лечение на съответния болен орган. Със средствата на народната медицина се цели да се доведе до общоукрепващо въздействие върху целия организъм, което се постига чрез промени в режима на живот и хранене. Принципът на народната медицина е да се лекува целият организъм, като се въздейства и върху симптомите на болестта. Тези принципи се осъществяват посредством:
1. Природолечебни процедури (физиотерапевтични) като компреси, бани, масажи, налагания, въздушни и слънчеви бани, движение, разходки, гимнастика и др.
2. Билколечение (фитотерапия).
3. Диети (начин на хранене).
4. Словесно внушение и самовнушение за ликвидиране на нервно напрежение, възникнало във връзка с даденото заболяване.
Чрез природните лечебни средства се цели възстановяване на здравето на болния по безопасен начин. Насоките на тяхното въздействие са: възстановяване на нарушената органна структура, на потиснатите и променени функции на боледуващия орган и включването им в сложната функционална взаимозависимост на организма като цяло. За постигане на тази цел към лечението на всеки пациент трябва да се подходи индивидуално.
Коментари