Най-необходимите аптекарски и народни лекарства са:

1. Бадемово масло. Сладкото бадемово масло (със зеленикав цвят) трябва да се намира във всяка домашна аптека. То спомага при различни болки, външно и вътрешно, като успокоява и опреснява. Дава се на децата против кашлица и малокръвие преди обяд по една ч.л. и след вечеря по 2 лъжички, смесено с прясно мляко или с варен мед. То пречиства дихателното гърло от храчките и лигите, лекува стомашните болести и възстановява апетита.

При опасни възпаления на белите дробове, а така също и при всички други възпаления бадемовото масло действа разхладително. На такива болни трябва да се дава 3-4 пъти на ден по една ч.л. бадемово масло. При различните ушни болести, шум и др. това масло оказва добър ефект при външна употреба. Трябва да се налеят 6-8 капки бадемово масло в болното ухо и да се запуши с парче памук.

Различни рани, които произлизат от седящия живот, от много яздене или лежане, могат лесно да се излекуват с бадемово масло. Когато падат космите, лесно е да се маже главата всяка вечер с него.

2. Бяла пръст (Bolus alba). Набавя се от аптеката за разхлабване при запек и при стомашни разстройства.

3. Боров балкански катран. Продава се в аптеката. Употребява се при различни заболявания. За пиене вътрешно и за мазане външно:

а) против лоша кашлица (трябва да се измие с 12 води, да пожълтее и тогава да се употребява за пиене по 1 ч.л. с прясно мляко преди обяд и след вечеря);

б) против вътрешен маясъл с кръв или сух - за пиене;

в) за разни лишеи по кожата.

4. Вазелин. Омекотява кожата на лицето и ръцете и я прави гладка. Употребява се против напукване.

5. Валерианова настойка (Tinctura valerianae). За успокояване при нервно разстройство, при болки в сърдечната област, при припадане и др. Дават се от 10 до 30 капки върху бучка захар или с малко вода 3-4 пъти дневно.

6. Глицерин. Употребява се за клизми, за намазване на напукана кожа на ръцете и др.

7. Давилови капки. Много са полезни при диария и болки в стомаха и при пътуване. Вземат се на бучка захар по 10-12 капки 2-3 пъти на ден. Не бива да се дават на малки деца.

8. Йод (йодова тинктура). Употребява се външно като дезинфекционно средство при рани.

9. Камфор. Възбудително средство за кръвообращението и централната нервна система, особено центъра на дишането.

10. Камфоров спирт. Приготвя се така: в 100 г 75-градусов спирт се разтваря 8-10 г камфор. Употребява се за разтривка при простуда и др.

11. Камфорово масло. За разтривки при мускулни болки и др.

12. Карамфилово масло. При зъбобол, като се потапя малка топчица памук в него и се поставя в дупката на болния зъб. Служи и за мазане на кожата след ухапване от насекоми, особено в 30% разтвор със спирт.

13. Лимонена киселина. При заболяване с висока температура се дава във вода, подсладена с малко захар, като разхладително. С разтвор 1:10 (1 част киселина, разтворена в 10 части вода) може да се маже и гърлото при заболяването му. Освен това се дава като противоотрова при отравяне с алкални разтвори (амоняк, варова вода, сода за сапун, лишеи и др.).

14. Ментови капки. При тежест в стомаха или повръщане се приемат 10-15 капки на бучка захар или в малко вода. Употребяват се във воден разтвор 1%.

15. Риванол. Жълта течност, която притежава силно антисептично действие.

16. Сода готварска (сода бикарбонат). Много е полезна при изгаряне, като изгорялата част се намокри с вода и веднага се посипе със сода. Употребява се още при киселини (парене) - по една кафена лъжичка, разтворена в чаша топла вода.

17. Синап. Употребява се при простудни болки. Хартията се потопява в топла вода, залепва се на болното място и там престоява 15-20 мин. След снемането й кожата се обтрива с влажна кърпа.

18. Спирт. За почистване на дребни наранявания, като се натопи парче памук и с него се избърше нараненото място; като компрес при различни възпаления на кожата и главата и при червен вятър.

19. Стипца. Разтопена във вода - една кафена лъжичка на чаша вода, - може да служи за промивка на рани, за спиране на кръв от носа, устата и пр., за очистване на вода от органични примеси, за влагалищни промивки и пр.

20. Талк. Употребява се като пудра за посипване на напукани слабини и протрити части на малки деца, под мишниците, пъпа, а на възрастни против потене на краката - посипват се чорапите.

21. Терпентиново масло. Служи за мазане при ревматични болки, при обикновена настинка, паразити по главата, за инхалации и пр.