Родилната треска е една от най-опасните болести за родилките след раждането.

Причини. Дължи се на проникване и бързо размножаване и разпространение на бактерии из целия организъм на родилката. Най-често микроорганизмите навлизат през раните на матката на мястото на плацентата при неспазване на строга чистота през време на бременността и на самото раждане.

Заразата може да бъде пренесена не само отвън: родилката може да заболее от тази болест и без всяко външно заразяване, стига в организма й да има гнойно огнище или гноен процес.

Жената може да се зарази и по време на бременността, особено ако се подлага в последните месеци на невнимателно изследване с нечисти ръце или инструменти. Нечистите постелки също могат да станат причина за заразяване.

Признаци. Родилната треска обикновено се явява на 3-ия или 4-ия ден след раждането, а понякога и през втората седмица. Общото състояние на родилката е тежко. Тя е отпаднала, има главоболие, липса на апетит, силна жажда. Температурата е висока, съпроводена с разтрисане, което се повтаря много пъти. Болната я тресе, има синкав цвят и след няколко часа се изпотява силно и температурата спада. Такива разтрисания се явяват в различни интервали от време. Жената се оплаква от болки в долната част на корема и отслабва в скоро време. Течението (лохиите) от матката е гнойно и с неприятна миризма.

Усложнения. Бронхопневмония, абсцес или гангрена в белите дробове, абсцес в бъбреците, тромбофлебит, сърдечна слабост.

Предсказание. Сериозно.

Предпазване. Състои се в спазване на строга лична хигиена по време на бременността. През последните седмици преди раждането трябва да се прекратят половите сношения. При преждевременно скъсване на околоплодния мехур бременната веднага да постъпи в родилен дом.

Лечение. Това състояние е много тежко и опасно и трябва да се лекува своевременно в болнично заведение. Народната медицина препоръчва общо лечение за засилване на организма. На болната да се прави всекидневно по една обикновена клизма с 1 л хладка вода (28С). Половин час след тази клизма да се прави от високо втора по-топла (30С), но солена клизма (на 1 л вода половин ч.л. сол).

Всекидневно от сутринта до вечерта се поставят кръстосани компреси от 4 хасени парчета, натопени в студена (20С) преварена вода, които се сменят всеки 2-3 часа, а вечер преди лягане на корема се поставя торбичка от тънко хасе, ушита на три джоба, напълнена с хладка прясна несолена извара, отгоре фланелен пояс. Едновременно се поставя шапка на главата от сурови картофи, настъргани на ренде дюли и полети със 150 мл оцет или прясно мляко; киснат 30 мин., добре се изстискват и се поръсват с 1-2 с.л. царевично брашно за отнемане на излишната влага на лапата. При смяна на компреса да се правят студени фрикции (20С) на гърба, гърдите и краката.

Изварата и компресите да продължават най-малко 40 дни.

През време на лечението прозорецът на стаята да е отворен.

Вътрешно. На болната се дава отварката от сух магданоз, пелин, градинска ружа, едра лайка, полски хвощ, мечо грозде, птиче просо и орехова шума или пък отварка от цариче - пие се до пълното оздравяване.

Освен отварката полезно е болната да пие вместо вода чай от росопас или чай от лехусниче (потентила аргентеа) - запарват се както обикновен чай.

Диета. Ако болната няма апетит, да не се подканя да яде, а за да може да запази своите сили, които са й много необходими при тази болест, трябва да взема продукти, които засилват организма: прясно и кисело мляко, мляко с жълъдово кафе, яйца, млечни храни, кремове и т. н. Пресни плодове във вид на компот могат да се дават на болната, а също да спазва и диетата, посочена за аменорея, като избягва кисело, люто и много солено.