Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на здравното приложение "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Тестисът и неговият придатък (епидидиумът) са в скроталната торбичка. При болка трябва да се отграничи коя част е засегната, защото някои болести - злокачествените например, са в тестиса и почти никога в епидидима. Най-честите причини за болки в тестисите са орхитът (възпаление), орхиепидидимът или торзиото (завъртане) и тумори (по-рядко).
Болките в надсеменика са най-често при кистозни образувания, травми или възпаление. Епидидимитът протича остро и хронично. При острото има болки в тестисите, а също и висока температура.
За да се постави диагнозата, тестисът и епидидимът трябва да се изследват. Това най-добре става чрез палпация (опипване). Най-напред се установява границата между тях. Ако тя е заличена, е налице орхиепидидимът, и ако има някои плътни участъци, е трудно да се установи къде са. Друго затруднение има, когато се събере течност между обвивките на тестиса - хидроцеле. Това става обикновено след възпаление на епидидима. В тези случаи се прави ехография. Ако има съмнение за тумор на тестисите, най-добре е да се направи сцинтиграфия, компютърна аксиална томография на коремните органи, за да се видят лимфните възли, и да се направи изследване на туморни маркери - например алфа-фето-протеин.
Акоима израстък, най-вероятно е в епидидима. При остро възпаление на надсеменника като възли се опипват главата или опашката му, но се вдига и висока температура. Болката е по-силна. Такива възли като кистични могат да се опипат и при хроничен процес, но няма температура, има само при обостряне.
Коментари