Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Почти всеки трети човек има периодично главоболие. Най- честите му видове са три: мигрена (от нея страдат над 350 000 души у нас); тензионно главоболие (спазъм на мускулите на тила и на врата при над 80% от населението поне веднъж годишно); кластърно (групирано) главоболие (над 25 000 болни, предимно мъже).

Вторичните главоболия имат строго определена причина. За успешното лечение е изключително важно да се установи точният вид на главоболието. За мигрената са характерни пристъпи на повтарящо се главоболие, продължаващо от 4 до 72 часа. В типичните случаи е относително силно, едностранно, пулсиращо, засилва се при физическо натоварване и се придружава с гадене, повръщане, фотофобия (дразнене от по-ярка светлина) и фонофобия (дразнене от по-силен звук).

Различават се две форми - без аура (предвестник) - обикновена мигрена, и с аура - класическа мигрена. Утвърден е съвременен алгоритъм за диагностика и лечение на мигрената и на главоболието. Отдавна има ефективно средство за лечение на мигренния пристъп. Новото е, че на произхода и механизма на възникване на болковите пристъпи се погледна в друга светлина.

Разглеждат се като частични разряди на биоелектричната активност на нервните клетки в определени области от главния мозък. Те пораждат промени в активността на съдовете, свързани с болковите рецептори в мозъчните обвивки и в близкостоящите мозъчни структури, които наподобяват разрядите при някои от формите на епилепсия. Това веднага се отрази на подхода на повлияване и лечение на тези пристъпи. Консултацията с невролог е задължителна, за да се установят видът на главоболието и най-точната индивидуална комбинация от медикаменти.