Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Невровегетативната дистония (лабилност) може да бъде функционална, т.е. част от симптоматиката на невротичните разстройства, или органична при увреждане на периферните или централните вегетативни структури на нервната система. Автономната (вегетативната) нервна система регулира функционалното равновесие на организма и е под въздействието на различни фактори и вродени особености на индивида.

Най-често през пубертета, климактериума или след някои инфекции, травми на нервната система или хронично психоемоционално претоварване могат да разстроят вегетативното равновесие, дори с хормонални промени, свързани или не с денонощни и сезонни ритми. Най-чести са симптомите, свързани със сърдечносъдовата дейност, която е много чувствителна и реагира първа при автономни разстройства на нервната система. Има сърцебиене (тахикардия), забавен пулс (брадикардия), прескачане на сърцето (екстрасистоли), промени в кръвното налягане, ортостатична хипотония (с причерняване при по-рязко изправяне), зачервяване, изпотяване, влажни длани (хиперхидроза), изтръпване на ръцете, тремор на пръстите, чувство на задушаване, тежест в стомаха, газове в корема (метеоризъм), запек или диария. Намалена е възможността за концентрация, има обща отпадналост, лесна умора, лош сън, обща тревожност и неудовлетвореност, променливо настроение, плачливост, чувство за тежко и нелечимо заболяване (хипохондрия), които се засилват при психическо и физическо напрежение.

Невровегетативната дистония не е самостоятелна болест. Нерядко се интерпретира като невротично или паническо разстройство, висцерални кризи на вътрешните органи, невроциркулаторна дистония и различни други названия, които понякога нямат нищо общо с конкретните причини и прояви при отделни болни.

Оплакванията, с които болните търсят невролога, са често и местещо се главоболие с различна характеристика и интензитет, прилошаване или страх от прилошаване, сърцебиене, изпотяване на дланите, подмишниците, ръцете или цялото тяло, зачервяване на лицето при най-малко вълнение, чувство на недостиг на въздух, стягане и дори болки в гръдната и сърдечната област. Може да се съпътства с топли вълни и обилни изпотявания, лесна уморяемост, намалена работоспособност, разсеяност и чувство на неспокойствие, както и страх от наличие на сериозно заболяване.

Неврологията разполага с богата гама от ефикасни лекарства, които могат успешно да регулират дейността на вегетативната нервна система. Най-често заболяването е функционално и напълно лечимо, но с точни лекарства и средства, предписани от опитен невролог.