Още неомъжена, но вече 30-годишна Ела има рак на маточната шийка. Предстои и хистеректомия. Шансът й да зачене по естествен начин е около 10% и лекарят настоява тя да си замрази яйцеклетки за бъдещо майчинство. Те трябва да са оплодени, но изборът на местни донори на сперма е ограничен. А и повечето от тях са застарели. Ела освен това държи да не знае кой ще е бащата, щом той няма да участва в отглеждането на детето й.

Така тя излиза на световния пазар на сперма, пише в. "Гардиън". Получава парола за достъп до защитен сайт, който всъщност е каталог на донори. Избира си един американец със следи от акне по бузите. В 17-те страници на "досието" му той е посочил като мотив, че иска "да разпръсне своите невероятни гени по целия свят". Тази арогантност й се е харесала, защото показвала колко е млад и зелен.

По света търсенето на американска сперма нараства. Но и датското семе се харчи много. За това причините са не само законови, но и етични. Двете страни имат най-голям брой донори и предлагат разнообразие, задоволяващо всякакви претенции. Конкуренцията е между "Криобанк" в Калифорния и датската "Крио интернешънъл". Тя е люта, но може би и престорена. "Криобанк" обявява, че нейният запас от сперма е най-големият в света "по каквито и да е критерии". С около 600 донори тя има в сметките си от 1977 година досега над 75 000 раждания в целия свят. Фирмата е с клонове в Пало Алто, Ню Йорк, Кембридж в щата Масачузетс, и в Лос Анджелис.

Датчаните пък казват, че предлагат сперма "на викинги" и че "Криобанк" може да е най-голямата в САЩ, но в света ние я бием".

"Само в Европа имаме почти 1400 реални и активни донори, а в САЩ имаме още 200. Продаваме в над 100 държави. Ние държим Европа. Ако ви трябва сперма в Европа, ние винаги сме насреща", казва директорът на "Крио интернешънъл" Корей Бурке. "Ние сме първи в света по брой бременности." И наистина над 90% от датската сперма се изнася за Европа.

Главната причина за лидерството на САЩ и Дания е анонимността на донора, която се предпочита от хетеросексуалните двойки. През последните 10-15 г. анонимността отпадна в много европейски държави, но Дания все още я гарантира. Ако тя отпадне, очакванията са, че търсенето ще намалее. Но засега няма такива изгледи, тъй като конкурентът "Криобанк" от тази година промени политиката си и вече не предлага анонимност. Там изместват фокуса на вниманието си върху самотните майки и лесбийските двойки, за които е важно да знаят подробности за донора на спермата. Освен това фирмата смята, че вече не е реалистично да се очаква анонимността на бащите да бъде опазена цял живот. Затова тя в момента поддържа 309 анонимни донори, 116 открити и 134 "дискретни", т.е. готови на бъдещ контакт при поискване от потомците им.

За донорството има и законови рамки, които варират в отделните страни и влияят на пазара на сперма. Във Великобритания например има лимит за всеки донор - до 10 местни осеменявания. Испания, където донорството е анонимно, един донор може да е баща най-много на 6 деца (в тая бройка влизат и неговите собствени). В Дания също има таван на осеменяването от един донор - 12 датчанки, но плюс тях 12 швейцарки, 8 шведки и т.н. Така един "викинг" може да се окаже баща на 30, 50, дори 80 деца.

Китай, който има най-голямата банка за сперма в света, забранява износа й. Той, както и САЩ и Дания плащат на донорите между 30 и 130 долара за порция. Във Великобритания, Австралия, Канада и в почти целия Европейски съюз донорството е "алтруистично", т.е. забранено е да се плаща за сперма.

В САЩ няма ограничения нито за парите, нито за броя на осеменяванията от един донор, нито за честотата им. Франция е на другия полюс. Там банката за замразена сперма е държавна и се води стриктен отчет за донорите, за заченатите деца, за вродените дефекти и пр. Франция дава сперма за зачеване само на хетеросексуални брачни двойки, но отскоро изискването за сключен брак отпадна. Допуска се обаче самотна майка да се подложи на процедура ин витро в Испания например.

Колкото до качеството, в света най-голямо е търсенето на кавказка сперма. Нейната слава е достигнала чак до Индия и Китай.