Четири фактора са ясен знак, че нещата вървят към зала 13

В днешния свят женитбите намаляват, а разводите зачестяват. В Европа например почти всеки втори брак се разпада. Класацията води Португалия с над 72% провалени бракове. В Малта те са само 12 на сто, но там наскоро им разрешиха да се развеждат. България се върти около 40-те процента.

Как да познаем, че сме се запътили към зала номер 13? Има предупредителни сигнали, че семейството е в беда, казва пред в. “Дейли мейл” Лиса Пепър, адвокат с богат опит за отчуждените двойки от лондонската кантора по бракоразводни дела “Осбърн лоу”. Четири са основните индикатори за това, но хората често не ги забелязват, преди да е станало твърде късно, обяснява тя.

Сред знаците са критиките към партньора за възпитанието на детето и нежеланието да споделяш. А ако забележите мигането на червената лампичка, можете да вземете мерки и да спасите брака си, преди проблемите да се задълбочат. Клиентите ни често съжаляват, че са ги проспали, разказва юристката.

Затваряте се

и не споделяте

Нарушената комуникация създава чувството, че вече не достигаш до партньора си. Съзнателно или не, единият от двамата започва да се отдръпва и това удря брака в самите му устои. “Има прости знаци като нежеланието да споделяш подробности за това как е минал денят ти. Или още по-лошо - да прекарваш цялата вечер в другата стая, отдаден на свои собствени занимания”, обяснява Лиса.

Това не значи, че трябва да отегчавате другия със скучен и обстоятелствен битов отчет. Но ако усетите, че той се затваря в себе си, не показва емоции и по всякакви начини ви игнорира, започвайте да вземате мерки, докато е време.

“Първо: опитайте се да разберете къде е проблемът, за да решите как да подходите”, съветва адвокат Пепър. Тя препоръчва на двойките да си помислят кои интригуващи, важни или смешни новини от деня да споделят и да отделят време за поне едно съвместно разтоварващо прекарване седмично. Това може да е интимна вечеря у дома или навън, където можете да разговаряте, а не мълчалив сеанс пред телевизора. Дори кратка вечерна разходка в квартала е опит да правите нещо заедно.

“При нужда променете приоритетите в контактите си – вместо да излезете на мъжка или женска вечер, посветете я на партньора си. Това няма да реши проблемите, но може да хвърли мост над зейналата пропаст. Ако ви е невъзможно да се справите с кризата сами, потърсете помощ от семеен консултант.

Постоянно

си крещите

и спорите

Неспирните разправии говорят за сигурен срив в комуникацията. Вие общувате, но по разрушителен за брака начин.

Крясъците и споровете може да са за глупости като мястото на сапуна в банята или за важни неща като семейния бюджет. Но във всички случаи преставаш да се вслушваш в партньора и да го разбираш.

“Спомняте ли си кога за последен път решихте някакъв проблем чрез кавга? Прибавете риска в гнева си да изригнете в обиди и горчиви укори и ето ви разрив”, казва Лиса.

Вместо да натискате копчето “крясъци и гняв”, забравете агресивния и рязък тон. Обяснете спокойно на партньора какво ви дразни. С по-сърдечно и благо поведение бързо ще стигнете до корена на проблема и евентуално до решаването му, казва тя.

Не спирате да

критикувате

и унижавате

В брака неуважението има различни форми. Някои изкарват булките си глупачки, не ценят мнението им. Съпрузи пък са наричани неудачници или постоянно обвинявани за възпитанието на детето. Едната половинка се подиграва на другата насаме или пред хората, измисля ѝ обидни прякори. Това е форма на агресия, която не извира от любовта.  Отделете време за съвместно разтоварващо прекарване, за да спасите връзката си.

Отделете време за съвместно разтоварващо прекарване, за да спасите връзката си.

Ако наистина обичаш някого, даваш си сметка за чувствата му и гледаш да не ги засегнеш. Ако ти си в ролята на обижданата, е време да проведеш сериозен разговор с партньора си. Липсата на уважение е ясен знак, че нещата не вървят, макар и понякога тя да се корени в ниско самочувствие и комплекси.

Ако за връзката има смисъл да се борите, започнете да се държите както трябва – слагайте я на първо място, станете любезни и деликатни, намирайте сили да се извините и може би ще успеете да върнете тръпката, която някога сте изпитвали помежду си.

Не виждате

хубавото у другия

Изследвания показват, че връзката между двойки с положителна представа за партньора е по-крепка и продължителна. Те са склонни да виждат у другия най-доброто, намират го за по-привлекателен, интелигентен и с чувство за хумор от себе си.

От друга страна, ако смятате партньора си за некадърен във всичко, бракът става рисков. Обвинения като “Нищо не правиш както трябва”, “За нищо не те бива”, “Колко пъти съм ти казвал/а, че...” са убийци на семейната хармония и привързаност.

Не всички бракове могат да се спасят. Но ако смятате, че вашият си струва, престанете да повтаряте, че другият е посредствен, не е красив и т.н. Сложете розовите очила, поставете се на негово място, открийте положителните му черти и наблегнете на тях.