От деца ви втълпяват, че най-полезно е зеленчуците да са пресни и да се ядат сурови. Някои от тях обаче са още по-полезни сготвени. Пърженето и печенето на висока температура - във фурна и на скара, намаляват хранителната стойност на зеленчуците. Но варенето или сотирането я повишават. А също готвенето на пара, докато променят цвета си, но още не са омекнали.

По-добре е да се ядат сготвени доматите, гъбите, морковите, аспарагусът и спанакът.

По-добре е да се ядат сурови кресонът, лукът, броколито, червените чушки и цвеклото.

От деца ви втълпяват и че зеленчуците трябва да се мият. Това обаче помага само срещу микроби и неорганични мръсотии по тях. А пестицидите? За да ги махнете, трябва да обелите зеленчука, да го нарежете на парчета и да го държите 15-20 минути във вода. За още по-добро изчистване добавете във водата оцет или сода. Едва след това изплакнете зеленчуците и ги сгответе.

И чесънът трябва да "отпочине" 10-15 минути, след като е нарязан. За това време се освобождава максималното количество от най-ценния му ензим, алицина. Едва след това го гответе. На картофите им трябва по-дълга почивка, но поради обратната причина. Те съдържат твърде много скорбяла, която тялото превръща в захар. Ето защо е добре да се ядат 24 часа след сготвянето, когато нивото на скорбялата в тях вече ще е спаднало.

От деца ви втълпяват и че в зеленчуците се съдържат много витамини. Така е, но те си остават заключени в зеленчука, ако го ядете без мазнина. Витамините А, D, E, F и К са разтворими в мазнини и поради това зеленчуците, които ги съдържат, трябва да се ядат на салата със зехтин или олио. А може и заедно с авокадо, семена и ядки.