Наясно ли сте, че грейпфрутът и сокът от него реагират с някои лекарства, които пиете?

Това става с посредничеството на ензими, които управляват обмяната на веществата. В случая това ензими от групата цитохром 450. Те действат предимно в черния дроб и тънките черва, но малки количества от тях има и в бъбреците, белите дробове и мозъка.

Може би се чудите на името "цитохром 450". "Цито" означава клетка, а "хром" означава железен пигмент. Тези ензими поглъщат светлина с дължина на вълната 450 нм, при което се отделя въглероден окис. Различните ензими от тази група си имат отделна класификация. Например е CYP3A4. Тук CYP означава цитохромен пигмент. Числото 3 указва генната група, A е за подгрупата, а числото 4 е номерът на съответния ген.

Грейпфрутът е много силен инхибитор на лекарствата, въздействащи на CYP3A4. Те са общо над 85. 45 от тях взаимодействат не само с грейпфрута, но и с тръпчивите портокали и лимона.

1. Репанглинидът, известен и като прандин, е лекарство за диабет, което обаче под въздействие на грейпфрута сваля до критично ниско нивото на кръвната захар (хипогликемия).

2. Симвастатинът и някои други статини също се влияят от грейпфрута и съдържанието им в кръвта се увеличава, което усилва страничните им ефекти.

3. Амлодипинът и някои блокери на калциевия канал, използвани за лечение на високо кръвно и при болно сърце, също повишават опасно нивото си в кръвта, когато се яде грейпфрут.

Някои си мислят, че могат да пият сок от грейпфрут и като минат няколко часа, да си изпият лекарството. Но те не знаят, че действието на грейпфрута в организма трае повече от 24 часа.