Не е добре да се заседява човек, но какво да се прави. Трябва да се работи, а това ще рече часове наред седене на бюро. Нужно е движение, но колко? Някои се пресилват във фитнеса или тичат до изнемога в парка. А се оказва, че дори лекото раздвижване - например една разходка, носи огромни ползи за здравето.

Но колко леко е лекото раздвижване?

САЩ вече имат отговор, който май важи и за България. Дават го съставените от здравното им министерство "Основни насоки за физическата активност на американците". Там за интензивното натоварване (плуване, тичане, каране на колело) пише, че трябва да е минимум 75 минути седмично. А умереното натоварване (разходки) трябва да е 150 минути на седмица.

Изглежда доста, но не е. Всъщност се падат малко над 20 минути ходене на ден.

А абсолютният минимум физическо натоварване, който носи ползи за здравето, бе посочен през май в изданието на Американската медицинска асоциация. Там се казва, че за жени с диабет и наднормено тегло седенето пред телевизора е най-лошото поведение. Но само ако станат и походят из стаите вкъщи, веднага им се отразява добре.

Има разлики и в самото седене. По-малко вредно е, когато караш кола, шиеш на машина или вършиш някаква друга работа седнал. Така най-ленивата форма на живот се оказва гледането на телевизия.

Друго ново изследване проучва ефекта от лекото раздвижване при хора с хронично болни бъбреци. Оказва се, че ако станеш и се разтъпчеш само за 2 минути на всеки час седене, рискът болните бъбреци да те пратят в гроба спада с цели 33%.

"Препоръчвам по 2 минути ходене на час в добавка към умерената физическа активност от 150 минути седмично", казва авторът на изследването.