Камък в бъбрека е голяма мъка. Тръгне ли, дере с острите си ръбове пикочния канал, докато да излезе. Казват, че това е най-силната човешка болка!
Камъни в бъбреците се образуват, когато в урината има твърде много калций, оксалати и пикочна киселина. Друго условие е в урината да има и дефицит на някои вещества, които пречат на техните кристали да се слепват един за друг.
По размер бъбречните камъни варират от песъчинки колкото кристалчета захар до... топки за тенис. Непонятно е как човек може да издържи на нечовешката болка при толкова голям камък.
В Хисаря има музей на бъбречните камъни - може би единственият в света. Експонатите му са изхвърляни през годините от курортисти по санаториумите, дошли да пият хисарската минерална вода. Формите им са доста причудливи и това прави музея най-любопитното място в града. Струва си да се разгледа дори от хора със здрави бъбреци.
"Веднъж, много отдавна баща ми изхвърли камък в бъбрека. Оттогава трайно се фиксира да не го повтори", разказа Борис Каралиев от София, бивш служител на МВР. "Помня как стана. Беше през лятото на 1968 г. и той ме заведе на стадиона да гледаме сестра ми на откриването на Световния младежки фестивал. Тя беше във фона, който изпълняваше разни фигури с ленти и воали.
Внезапно го заболя и той се сгърчи, после си протегна краката и се наведе напред. Притиснати бяхме сред публиката по трибуните и татко нямаше накъде да мърда много. Кризата му продължи цял час. Аз бях на 10 години и се разплаках, като го гледах как се мъчи. Как издържа - не знам. И двамата нищо не видяхме от спектакъла на стадиона."
След този инцидент бащата на Каралиев нямал никога повече проблем с бъбреците чак до края на живота си. "А доколкото знам, щом веднъж си направил бъбречен камък, значи си предразположен и ще те повтори все някога", казва синът Борис. "Моят баща не го повтори, защото постоянно пиеше някакви билки за бъбреците, събираше рецепти и много внимаваше."
Каралиев споделя с читателите на "24 часа здраве" рецептите срещу камъни в бъбреците, наследени от покойния му баща.
Лимон и олио/зехтин
(размеква камъните)
4 ч.л. зехтин
1/2 ч. сок от лимон
Смесват се, разбъркват се, изпиват се и след това се пие чаша вода. И така всяка сутрин на гладно.
Мечо грозде
(диуретично)
1 ч.л. листа от мечо грозде се сипва в 2 чаши вода и се вари на слаб огън 20 минути или докато изври наполовина. Прецежда се и се пие по половин чаша на два пъти през деня.
Чай от хвощ
(диуретично)
1 ч.л. сух хвощ и 1 ч.л. сух корен от глухарче се увиват в тензух и се слагат на дъното на чаша. Заливат се с вряла вода и се чака 10 минути. Пие се на два пъти през деня. Може да се подслади с мед.
Глухарче
(пикочогонно)
2 ч.л. корен от глухарче се заливат в чаша с вряла вода. Запарват се 10 минути и се чака да изстине. Пие се няколко пъти през деня, докато мине болката.
Семена от целина
(диуретично)
1 с.л. семе от целина се запарва в 2 чаши вода. Пие се през ден, след като изстине.
Червен боб
Формата на тези бобови зърна наподобява бъбрек. Обелват се от шушулките, изплакват се и се варят няколко часа, докато се сварят добре. Водата от боба се прецежда през марля и се оставя да престои 8 часа. После отново се прецежда и се пие през 2 часа в продължение на 7 дни.
Коприва
(диуретично)
2 с.л. сухи листа от коприва се запарват в чаша вода за 10 минути и се прецеждат. Пие се по 2-3 пъти на ден в продължение на 15 дни.
Корен от хортензия
(диуретично)
2-4 с.л. изсушен корен от хортензия се запарват в чаша вряла вода за 10-15 минути. Пие се 3 пъти на ден, като всеки път чаят се приготвя наново.
Чай от босилек
(диуретично)
5-6 листа пресен босилек се запарват в чаша вода за 8-10 минути. Прецеждат се и чаят се подслажда с мед. Пие се още топъл всеки ден в продължение на 6 месеца.
"Освен тези билки и динята според баща ми е много полезна за бъбреците. Той много обичаше диня", казва Каралиев.
Към всичко изброено дотук се добавят още два начина за справяне с камъни в бъбреците. Макар и необичайни, и двата са експериментално доказани. Единият е... повече секс. Препоръчват се 3-4 сеанса седмично. Другият е... возене на влакчето на ужасите в увеселителни паркове като "Дисни" например. При него по-лесно се изхвърлят камъни в горната част на бъбречния канал. Камъните в долната част излизат по-трудно. Най-добре е да се возите на последната седалка на влакчето.
Коментари