Изпразни джобовете от монети, ключове, телефони и дреболии с метал
Тази година мълниите подраниха - обикновено юни и юли е времето на гръмотевичните бури. Тогава най-опасно е да се стои на открито. Ако сте на полето, на плажа или на място, където няма сгради с гръмоотводи, веднага клекнете, наведете глава към тялото и с ръце обхванете глезените. Не стойте до метални предмети. Ако имате в джобовете си ключове, телефон, монети и дреболии с метал, оставете ги на 5-6 м от себе си.
Ако при буря сте в града, не се крийте до стълбища с метални парапети и до прозорци с декоративни решетки. Въпреки гръмоотвода мълнията може да „близне” къщата от страната на метала и да ви засегне. Ако сте на колело, слезте от него. Дръжте се на разстояние от други хора – не се знае кой какви железарии носи.
Криенето под мостове също е опасно заради желязната арматура в тях. Дърветата, отделните канари и скали също привличат мълниите. Затова, ако сте в гора, излезте на полянка. Не се движите по трасе на въжена линия.
Най-сигурното място в природата срещу мълнии са пещерите. Застанете обаче на поне 3 м навътре от входа им. Най-сигурното място, създадено от човека срещу мълнии, е леката кола, но само ако е прибрана антената й. При удар на гръмотевица колата се превръща в т.нар. кафез на Фарадей. При него мълнията буквално обтича купето и влиза в земята през гумите. Щом бурята отмине, проверете гумите. Може да са обгорели и да се спукат по пътя към дома.
При мълнии изключете всички кабели у дома и в офиса - електроуредите не бива да работят, за да не бъде привлечен зарядът. Върху селски къщи и вили няма гръмоотводи. Затова е по-безопасно, ако сте на вилата, да се преместите със семейството си в колата, докато бурята мине.
Зарядът в мълнията е с температура 30 000 градуса, напрежението е до 50 млн. волта, а силата на тока е 200 000 ампера; времетраенето - от 0,001 до 0,2 секунди. В света от мълнии умират по 24 000 души годишно. В България жертвите са около 10 души на година. Интересното е, че само 10-20% от поразените са жени. Явно повечето мълнии имат за нещо зъб на мъжете.
Удареният от гръм трябва да бъде положен да легне плътно на земята по гръб и да се повика помощ на телефон 112. Има риск обаче да се ползва GSM в такъв момент. На пострадалия се прави изкуствено дишане и заедно с това се натиска гръдният му кош с честотата на пулса, за да се активира и сърдечния ритъм. Ако на поразения се започне веднага с изкуствено дишане, вероятността да бъде спасен е 84%, след 4-7 минути шансовете му намаляват до 15%, а след 10-ата минута те вече са нищожни.
Преди да се започне изкуственото дишане, съблечете дрехата му и махнете коланите, презрамките и други стягащи тялото аксесоари. Яката да е разкопчана. За да се осигури проходимост на дихателните пътища, изтеглете езика на поразения навън и почистете ноздрите от пръст, кръв и слуз.
Коментари