Като всяка машина и човешкото тяло с времето се износва. Най-много се изхабяват ставите, тъй като постоянно се движат под натиск. От всички стави в тялото коляното е най-голямата и най-сложно устроената. Тя е подложена на огромно напрежение, тъй като хем привежда в движение долната част на краката, хем крепи горната част на тялото. С времето хрущялите по краищата на костите в колянната става се изтриват и тя се "разбрицва". В ставата има и кухини, наречени бурси и пълни със синовиална течност за смазка на триещите се кости. Те също могат да се възпалят или да бъдат увредени при травма.

Коляното страда от:

- остеоартрит, при който хрущял в коляното се е счупил;

- ревматоиден артрит, при който ставата се възпалява и подува в следствие на автоимунно заболяване;

- бурсит, при който бурсите пред или зад капачката на коляното са хронично възпалени;

- травми и претоварване;

- инфекции;

- подагра, която е форма на артрит, причинен от натрупването на кристали на пикочната киселина в ставата;

- тендовагинит, при който са възпалени и болят сухожилията в коляното.

За късмет на колената според читателката на в. "Здраве без лекарства" Райна Кръстева от София има природни лекове, с които болката в тях се облекчава и дори изчезва напълно. "Аз страдах от тендовагенит на китките като ученичка", сподели г-жа Кръстева. "И сега, след толкова години (да не казвам колко) на сбирки на класа мои съученици ме питат "Къде са ти биновете?", защото са ме запомнили все с превързани ръце. Аз им казвам, че съм се оправила благодарение на един мехлем, на който ме научи моята свекърва."

Райна Кръстева смята, че този мехлем би трябвало да действа и при болки в другите стави - колена, лакти, рамена, глезени и пръсти.

Съставки

2 с.л. сухи люти чушлета, стрити на прах

1 ч.ч. ябълков оцет или 1/2 ч.ч. зехтин

Парче корен от джинджифил (1 см)

Лютите чушки се използват като лекарство още от древността. Целителната им сила се дължи на веществото капсаицин, заради което лютят. То премахва болката по три начина. Първият е като пречи на носителя на сигналите за болка да стига до мозъка. Този трансмитер на болка е известен като "субстанция П", а капсаицинът го блокира. Вторият начин на действие е при локално третиране с капсаицин. Той прониква през кожата и временно парализира тъканните влакна, които реагират при болезнено стимулиране. В ставите капсаицинът прави това с нервните влакна и те престават да изпитват и да предават болка. И, трето, капсаицинът пречи на болката да се пренася в зони извън нараненото място. Едно изследване от 2015 г. установи, че лепенка, напоена с разтвор от само 8% капсаицин и поставена за 1 час на болното място, премахва болката в него за цели 3 месеца.

Ябълковият оцет също има лечебно приложение и също действа обезболяващо. Оцетната киселина в него прониква в ставата през кожата и разгражда кристалите от пикочна киселина в тях. Освен това в нефилтрирания ябълков оцет има калций, калий, магнезий и фосфор, които изграждат костната тъкан.

Най-мощно действие срещу възпаленията има веществото джинджерол в джинджифила. То блокира прекомерно силната имунна реакция, водеща до тях. При един тест от 2014 г. в САЩ колената на болни от остеоартрит били налагани със стрит джинджифил всеки ден. Облекчението настъпило още първата седмица и продължило до края на 6-месечния тест.

Приготвяне

Според Кръстева всеки може да опита мехлема с ябълков оцет или със зехтин екстра върджин. Тя казва, че на нея най-добре й понася да смеси поравно оцета и зехтина. "Само с оцет мехлемът е твърде силен и много затопля ставата, а зехтинът го прави по-лесен за мазане", обяснява тя.

Джинджифилът се настъргва и заедно със стритите люти чушлета се залива с оцета или със затопления зехтин. Бърка се енергично, докато сместа стане на крем. Нанася се на ставата по два пъти на ден за по 20 минути. После се измива с топла вода и се подсушава. Мехлемът се държи в хладилника и се разбърква преди всяко намазване.