Наличието на повече дървета при водоизточниците подобрява хигиената и здравето и е свързано с по-малко смъртни случаи от диария на деца в бедните страни, предаде Ройтерс, позовавайки се на мащабно глобално проучване, публикувано в сп. "Нейчър къмюникейшънс".

За целите му авторите са анализирали здравето на 300 000 деца и данни за качеството на водоизточниците в 35 страни, сред които Бангладеш, Нигерия, Колумбия, предаде БТА.

"Проучването показва много ясно как здравите екосистеми са пряко свързани с човешкото здраве и благоденствие", казва Брендън Фишър от университета на Върмонт, САЩ, един от съавторите на проучването.

Изследователите са установили също, че увеличаването с 30 процента на дърветата в близост до водоизточници в провинциалните райони може да подобри хигиената и здравето.

"Не твърдим, че дърветата са по-важни от тоалетните и канализацията. Проучването ни обаче показва, че горите и други природни системи могат да допълнят и да допринесат за подобряване на традиционните водопроводни системи и да компенсират липсата на инфраструктура", отбелязва ръководителят на изследването Диего Ерера.

Диарията, която е предотвратима, годишно отнема живота на стотици хиляди деца под 5-годишна възраст и е сред водещите причини за детска смъртност заедно с маларията и пневмонията, според Световната здравна организация (СЗО).