Неправилният режим на детето също е причина за по-често боледуване
Хремата, кашлицата и температурата не са ни врагове, а са важни помощници на организма в битката му с болестта. Затова не трябва да се плашим от тях, казва д-р Венцислав Везенков, педиатър и хомеопат от София.
Преходните сезони, какъвто е есента, с непостоянното време и резките температурни колебания подлагат на изпитание защитата на организма. В същото време се засичат и протичат паралелно две вълни от вируси – едната на причинителите на стомашно-чревните заболявания (ентеровируси), които все още не са отшумели с края на лятото, и другата – на причинителите на простудни заболявания на дихателната система (респираторни вируси). Именно в този период, когато родителите подготвят децата си за новата учебна година, се подновяват и страховете им (особено на майките) от честото боледуване.
Високата температура всъщност е добър знак
Българинът изпитва необясним страх от температурата и от кашлицата. Ако детето му вдигне температура, това като че ли е най-голямата трагедия, забелязва д-р Везенков. На родителите той винаги обяснява, че щом градусите се вдигат, това е добър знак - имунната система реагира адекватно! И обратното - при деца, които сякаш никога не боледуват от „остри” инфекции и не повишават температура, е възможно след време да се изявят други, по-тежки и сериозни заболявания. Не би трябвало да се плашим от повишаването на телесната температура, ако е до 38,5 С. Няма друга логична причина да се бърза с даване на антипиретици, освен страховете на тревожната майка или баба, или негативното отношение на работодател, когато родител отсъства от работа поради гледане на болно дете. „На нас лекарите, с помощта на училището и на медиите, е отредено да повишаваме здравната култура на българите, като им разясняваме, че повишената температура не е спешно състояние, а естествен отговор на имунната система на организма за борба с инфекциите. И че е по-добре пациентът да прекара 3 дни, изолиран в дома си, вместо да посещава обществени места, където би могъл да зарази по-голяма група от населението”, подчертава лекарят.
Той съветва още при първи симптоми на настинка или грип да не изпращаме детето на градина или училище (след една доза антипиретик), а да го задържим у дома, да му осигурим топлинен комфорт, покой, адекватен прием на течности (вода, билков чай, прясно изцедени плодови сокове). По-важно е болният да пие, а не да яде. „Ще се изненадате колко бързо се подобрява общото състояние на детето (отпадналост, понижен емоционален тонус) и водещият симптом - повишената температура, ако използвате комбинация от Шуслерови соли №3 и №5 – по една таблетка от всяка през 15-30 мин. При понижено желание за прием на течности се добавя и сол №8 в същата дозировка. Солите могат да прилагат и по 3 таблетки от всяка, разтворени в 250-500 мл питейна вода на чести приеми. Заедно с тази комбинация соли се приема и хомеопатичното лекарство Инфлуцид – на всеки час по 1 таблетка за възрастни (на 2 часа за деца). Инфлуцид и сол №3 могат да овладеят почти всяка вирусна инфекция в първите три дни. Те са средство за първи избор, за да „пресечем” (любим израз на много български майки и баби) развитието на болестта”, препоръчва педиатърът.
Не търсете универсален сироп за кашлица
Ако детето се закашля, родителите обичайно започват да се страхуват, че ще се стигне до сериозни усложнения като бронхит или пневмония. А кашлицата е просто рефлекс, също както кихането, гълтането. Лекарят след преглед и анализ на анамнезата установява дали кашлицата не е от „централен” произход (възбудно огнище в мозъка, както при „магарешка кашлица”), от засягане на плеврата, или е симптом на възпаление на дихателните пътища. При децата в такива случаи най-често лигавицата на горните дихателни пътища (като следствие на запушен нос, недостатъчен прием на течности) е по-суха от нормалното, повърхностният слой на епитела се излющва и оголва нервни окончания, което е и основната причина за кашлицата обяснява педиатърът. Кашлянето е начинът да се изхвърли навън дразнителят: прахови частици от замърсената градска среда, цигарен дим (химично дразнене), микроби (бактерии и вируси), полени (алергени), секрети, полепени по лигавицата. Някои деца заедно с кашлицата повръщат, което още по-силно плаши майките, но всъщност е нормална реакция на организма, за да елиминира навън слузести материи и от храносмилателната, и от дихателната система. Не винаги кашличен пристъп, завършващ с повръщане, е равнозначен на диагнозата Коклюш.
Д-р Везенков съветва всички родители внимателно да наблюдават детето, за да могат по време на прегледа да обяснят как точно протича заболяването. Детайлите са важни: как се променя кашлицата, какво я влошава или респективно подобрява (при престой в затворено помещение, излагане на климатик или при излизане на открито, в легнало положение или при физически усилия... и т.н.). Едва тогава лекарят преценява как да подходи в лечението. Честа грешка, която родителите правят, е да купят сироп, рекламиран като подходящ за всяка кашлица, и влажна, и суха. Ако причина за проблема е например „задният” ринит с постназална секреция (секретите се стичат от носа към гърлото), сиропът няма да помогне, докато не се овладее хремата. Ако има инфекция, тя трябва да се лекува, за да може лигавицата да се възстанови и кашлицата да спре. Ако кашлицата е от централен произход (Коклюш), помага престоят на по-голяма надморска височина. Ако е алергична, съответно това е потвърдено с тест, се премахва контактът с алергена и при нужда се приемат антихистамини и т.н. Има и голям брой случаи с „неврогенна” кашлица. Причините са много и най-различни и към всеки пациент трябва да се похожда индивидуално, изброява специалистът.
Имунитетът страда и от недостига на сън
Сега е моментът да се вземат мерки за укрепване на детския имунитет преди есенно-зимния период. Правилното хранене – с много плодове и зеленчуци, е една от най-важните стъпки за това. „Въпреки че днес можем да си купим храни от цял свят, аз не съветвам да се ядат екзотични плодове и зеленчуци от други географски ширини. Най-полезни са местните видове и сортове, характерни за сезона в суров, свеж вид, или като прясно изцедени сокове. Освен балансираното хранене, на моите пациенти препоръчвам един много добър имуномодулатор – Шуслерова сол №11 силицея. Приемът е много лесен, просто трябва да се дават на детето вечер преди лягане по 1-2 таблетки от солта. Подходящо е като профилактика през всички преходни сезони, може да се прилага и през целия есенно-зимен период. Малко преди тръгването на детската градина е подходящо укрепването на имунитета и с комбинирания хомеопатичен препарат Имунокинд. Може да се дава в продължение на 3 месеца по 3 таблетки дневно, които бързо се разтапят в устата. Повечето от малките ми пациенти ги приемат с удоволствие – това споделят с мен родителите им”, казва д-р Везенков.
Важен фактор за детското здраве е и правилният режим на децата в градинска и училищна възраст. „Винаги се интересувам в колко си лягат вечер и в колко стават сутрин, защото нарушенията в режима (недостатъчен сън, обездвижване) също намаляват защитата на организма. Често родителите обясняват, че детето до късно се развлича с гледане на телевизия или с електронни играчки и трудно заспива. Затова е толкова необходимо поне 2 часа преди сън да се отнемат от децата електронните играчки и вместо телевизия да поговорим с тях в спокойна обстановка, да им прочетем приказка и т.н.”, пояснява педиатърът.
Коментари