Искат по-големи лимити за здравните заведения в курортите

Само три държавни болници - столичната “Св. Иван Рилски”, плевенската “Проф. Георги Странски” и МБАЛ-Монтана, отчитат печалба и нямат дългове. Това показва доклад на здравното министерство за състоянието на държавните и общинските болници в страната.

Всички други болници отчитат загуби, като някои са дори пред катастрофално състояние, заяви здравният министър проф. Николай Петров на последното заседание на здравната комисия.

За болниците в тежко финансово състояние ще бъдат направени оздравителни планове, а където има нарушения, ще бъде сезирана прокуратурата и ще има смяна в ръководствата, категоричен бе министърът.

За пореден път здравният министър защити тезата си, че трябва да има гъвкавост при определянето на лимитите на болниците, и даде пример с местата, при които има сезонна натовареност. Такива са лечебните заведения около Банско и Пампорово през зимата и по Черноморието през лятото. Само Бургаският залив гони 2 млн. души през летния сезон. В момента болницата в Поморие пък обслужва пет пъти повече хора от обикновено, е споделил кметът на града при среща със здравния министър. В тези периоди лечебните заведения трябва да имат различен бюджет от средномесечния и това трябва да се вземе предвид при изготвянето на бюджета на здравната каса за следващата година, поясни проф. Петров.

Здравното министерство ще подготви и стратегия за развитие на болничната помощ, която да включва правила за формиране на работната заплата, стопанските разходи, както и разходи за медицински изделия и лекарства.

За проблемите в спешната помощ проф. Петров поиска понятието “спешност” да бъде ясно дефинирано и да се знае какво точно означава “спешен пациент”, защото практиката показвала, че 80% от хората, които сега търсят Бърза помощ не се нуждаят от спешна интервенция.