В България някои фармацевтични компании се опитват да заменят отсъствието на държавата, като финансират доста от изследванията, но това не е добра практика - първо, защото помага само на част от пациентите, второ, защото покрива само част от биомаркерите, и трето, защото поражда проблеми на биоетиката
- Д-р Стойчо Кацаров е роден на 6 юни 1964 г. в гр. Дупница.
- Завършва "Медицина" през 1990 г. Има специалност "Вътрешни болести". Специализирал е местно управление и здравен мениджмънт.
- Заместник-министър на здравеопазването в правителството на Иван Костов. Министър на здравеопазването в първото и второто служебно правителство на Стефан Янев. Председател е на Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Националната здравноосигурителна каса предвижда до 5 млн. лв. за биомаркери през 2025 г. Това съобщи управителят на НЗОК Станимир Михайлов след заседание на Надзорния съвет на касата. По план парите ще дойдат от перото, предназначено за медицински изделия.
Преди дни от вестник "24 часа" публикувахме мнението на д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС) относно реимбурсирането на биомаркерите. Експертът е категоричен, че поемането на биомаркерите от НЗОК е изцяло в полза на фармаиндустрията. Цялото интервю четете на www.24chasa.bg.
За да бъдем максимално обективни, потърсихме всички гледни точки. Обърнахме се към д-р Жасмина Коева, председател на Съвета на Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина, както и към д-р Стойчо Кацаров, управител на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Вижте тяхното мнение относно това кой печели най-много от реимбурсирането на най-съвременните диагностични тестове за рак.
- Д-р Кацаров, отдавна в България има спор - кой трябва да заплаща за биомаркерите на онкологично болните пациенти. Какви са възможностите за финансиране на тези изследвания?
- Възможностите са две - да се плащат от НЗОК или да се плащат от пациентите. Понастоящем НЗОК плаща за изследването само на един биомаркер. Останалите се поемат от пациентите. Някои от фармацевтичните компании запълват тази празнина, като плащат за изследване на биомаркери, свързани с предлагани от тях лекарства. Цялата сума, необходима за изследването на всички биомаркери за всички пациенти за една година, е между 15 и 18 милиона лева.Това е нищожна сума на фона на бюджета на НЗОК - приблизително 0,2%.
За отделния пациент обаче изследването струва от няколкостотин до няколко хиляди левове. С други думи, от гледна точка на бюджета на касата разходите са в рамките на статистическата грешка, но за болния от рак сумите са непосилни.
- Какви ще са ползите за пациентите и за здравната система от заплащането на изследването на биомаркерите от НЗОК?
- За болните от рак изследването на биомаркери е единственият шанс да получат прицелна терапия. За тях това е въпрос дали ще живеят, или ще умрат. Ползата за лекарите е, че ще лекуват успешно пациентите си, ще научат и прилагат в практиката си най-модерните методи на изследване и лечение. За икономиката на страната това е инвестиция с огромна възвръщаемост - анализите сочат стотици милиони лева нетен ефект на базата на скъсеното и по-ефективно лечение, на бързото възстановяване на работната сила, по-малко разходи за долекуване и терминални грижи, по-малко болнични на пациентите и близките им и т.н.
- Какви са практиките в останалите страни от Европа и по света?
- България е единствената страна в Европейския съюз, в която изследването на биомаркери не се плаща с публични средства. В България някои фармацевтични компании се опитват да заменят отсъствието на държавата, като плащат за някои от изследванията, но това не е добра практика - първо, защото помага само на част от пациентите, второ, защото покрива само част от биомаркерите, и трето, защото поражда проблеми на биоетиката. Вярно е, че това е сравнително нова медицинска дейност и е необходимо време за подготовка и внедряване на новите правила, но вече има натрупан достатъчно опит. Пациентите очакват конкретни решения от ръководителите на здравната каса и лекарския съюз, а не оправдания как не може да стане.
- Каквo пречи да се реимбурсират изследванията на биомаркерите?
- От една страна, това е мудността на НЗОК да изготви и предложи на БЛС конкретни текстове на процедура за изследване и заплащане на биомаркерите. Вече две години от касата пишат писма, обсъждат и преговарят без резултат. У мен се създава впечатление, че не искат резултат. От друга страна, има необяснима за мен съпротива от страна на ръководството на БЛС. Те казват така: това са пари за лекарства, да си ги плащат фармацевтичните компании или, ако са от бюджета на НЗОК, да са от перото за лекарства. Първо, това не са пари за лекарства, а за медико-диагностични дейности.
Парите, които НЗОК ще плати за изследване на биомаркери, ще отидат при лекарите - в лабораториите на специалистите по клинична патология и по медицинска генетика. Не разбирам защо ръководството на съсловната организация може да е против неговите членове да получат допълнително средства и възможност да развият нови умения с високотехнологични изследвания.
Второ, цялата сумата за изследване на биомаркерите е толкова малка, че на фона на бюджета е в рамките на статистическата грешка. Няма абсолютно никакво значение в кое перо ще бъдат сложени. Именно заради липсата на сериозни аргументи против реимбурсирането на биомаркерите аз съм оптимист, че до края на тази година ще имаме решение. Реимбурсирането е в интерес на пациентите, а и лекарите, и НЗОК по дефиниция работят за тяхното добро.