Швейцарски учени създадоха безжична камера, която позволява да се следи здравословното състояние на преждевременно родените бебета, се казва в комюнике на Федералния политехнически институт в Лозана, цитирано от БТА. 

Системата, разработена от учени от института и Швейцарския център по електроника и микротехнологии, позволява непрестанно да се следят жизненоважни параметри за състоянието на пеленачетата, без да им се поставят подкожни сензори. Камерата замества въпросните сенори, поясниха от института.

Първите тестове с новородени се очаква скоро да започнат в Университетската болница в Цюрих. "Сегашните сензори, които се поставят в областта на гръдния кош, са толкова чувствителни, че в близо 90 на сто от случаите са свързани с фалшиви тревоги, дължащи се най-вече на движения на бебетата", заяви д-р Жан-Клод Фошер от Университетската болница в Цюрих.

Използването на камери не изисква никакъв физически контакт. Сърдечният ритъм се изследва въз основа на леки вариации в цвета на кожата на бебето, дължащи се на биенето на сърцето. Дишането е анализирано чрез движението на гръдния кош и раменете. Нощем щафетата се поема от инфрачервени камери, а това осигурява непрестанно следене на здравословното състояние.