На първо време данните, събрани досега чрез пръстовата идентификация в болниците, ще бъдат запечатани, а впоследствие ще се решава дали и за какъв период да бъдат пазени или ще се унищожат. Това съобщи подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров пред 24zdrave.bg.
Касата очаква становището на Комисията за защита на личните данни как точно трябва да се процедира с тази информация.
Започнало е и разследване за въвеждането на системата за пръстова идентификация като вход за болница, каза още д-р Петров. Прокурорската проверка започнала още след решението на ВАС на първа инстанция, че това е в разрез със закона. Обект на проверката било и защо изискванията за електронните четци, които трябваше да купят болниците, били направени така, че устройствата да се продават само от една фирма. Общият разход на болниците за чутците бил между 1 и 2 млн. лв.
Практическата отмяна на пръстовия отпечатък, както е по-известна системата за контрол в болниците, ще стане след обнародване на решението на ВАС в "Държавен вестник", уточни д-р Петров. Дотогава пациентите се приемат и изписват чрез пръстова идентификация, а след това - отново чрез лични карти.
Системата бе въведена през ноември 2016 г. от предишния екип в МЗ начело с д-р Петър Москов. Тя струваше на НЗОК над 400 000 лв.
След окончателното решение на ВАС за отмяна на системата все повече болници предявяват съдебни искове за обезщетение за разходите.
Коментари