В нощта на 25 срещу 26 март преминаваме към лятното часово време - местим часовника с час напред. Хубавата новина е, че вечер ще е светло до по-късно, а лошата е, че същия ден губим 1 час сън. Мнозина не се адаптират към "липсващия" час и в следващите дни, дори и седмици. Ето как можем да улесним организма в този преход според съветите на американското електронно издание WebMD:

1. Погрижете се за плавен преход

За да намалите влиянието на часовата промяна, вземете мерки за подготовка от по-рано. Няколко дни преди събитието започнете да си лягате и да слагате децата да спят 15 минути по-рано. Направете всичко възможно да сте добре отпочинали в седмицата преди преместването на стрелките. 

2. Дремнете в следобеда след превъртането на часовника

В деня след часовата промяна дремнете за кратко следобеда, като внимавате почивката да не е прекалено близо до часа на лягане вечерта. Избягвайте в следващите дни да спите 1 час повече сутрин - вътрешният часовник ще се адаптира сам след няколко дни. 

3. Вижте лично вие от колко часа сън се нуждаете

Всеки има нужда от различно количество часове за сън, за да се почувства добре отпочинал. Засечете вашето лично оптимално време за спане - през почивните дни изключете алармите, за да видите кога ще се събудите от само себе си. 

4. Лягайте и ставайте по едно и също време

Лягането и събуждането в едни и същи часове всеки ден помага на организма да установи собствения си ритъм за почивка и будуване. Ако е възможно, спазвайте часовете и през уикендите - така ще понасяте по-леко понеделниците. Вижте също как ви се отразява следобедната дрямка. За някои тя затруднява нощния сън, но на мнозина други 20-ина минути дрямка действа освежаващо, без да пречи на заспиването вечер. 

5. Правете упражнения през деня

Дори и умерената физическа активност - например ходене пеш, помага за по-добър сън нощем. Стремете се да се раздвижвате умерено - по 30-ина минути, поне 3 пъти седмично. Ако често не спите добре, отдалечете физическото натоварване от времето за лягане вечер. 

6. Избягвайте стимулиращи вещества

Стимулиращи вещества като кофеина - в зеления и черния чай, кафето, шоколада, както и в някои болкоуспокояващи лекарства, пречат на съня. Ако не спите добре, избягвайте алкохол и кофеин 4 до 6 часа преди лягане. Пушачите също не бива да палят точно преди лягане. 

7. Яжте леки храни на вечеря

Пикантните и по-мазни храни затрудняват храносмилането и са врагове на добрия сън. Хапвайте леко на вечеря, а ако огладнеете по-късно, вземете малко лесна за усвояване въглехидратна храна - например солети или обикновени бисквити, или млечен продукт. 

8. Отпуснете се преди лягане

Стресът и превъзбуждането с телевизия, тежки филми, видеоигри и сърфиране в интернет са врагове на съня. Вместо това вземете приятна книга, а преди това се отпуснете с топла вана. Особено помага ваната с морска сол, както и с успокояващи етерични масла. Тревожността и стресът увеличават нивото на хормона кортизол, който ви държи напрегнати. Добре е да планирате следващия си ден и да мислите по проблемите доста преди времето за лягане. 

9. Създайте приятна среда за спане

Ако имате нужда, използвайте затъмняващи превръзки за очи, приятна нощна светлина или сложете източник на приятни звуци. Погрижете се спалнята да е чиста, подредена, не прекалено топла или студена, ароматизирана. Дръжте далеч хъркащите домашни любимци, както и телевизора, компютъра и всички електронни устройства. 

10. Станете, ако не можете да заспите

На всеки се случва да не може да заспи вечер. Ако не успявате 20-ина минути, по-добре станете от леглото, отколкото да гледате часовника на всеки 3 минути и така да увеличавате напрежението. Идете в друга стая, заемете се с нещо леко и приятно, изпийте чаша успокояващ чай или топло мляко. Може да почетете приятна книга, докато очите ви започнат да се затварят.