Високоинтензивните интервални тренировки (HIIT) могат да обърнат процеса на клетъчно стареене, твърди ново изследване на неправителствената организация "Майо Клиник", цитирано от БГНЕС.
За да бъдат максимално обективни в преценката си, учените са сравнили ефекта от честите HIIT-, силови и комбинирани тренировки. В продължение на 12 седмици те са проучили метаболитните и молекулярни промени както при млади, така и при по-възрастни хора.
Резултатите показват, че всички видове спорт подобряват изграждането на чиста мускулна маса и намаляват инсулиновата резистентност, но само интервалните и комбинираните тренировки са оказали положителен ефект върху аеробния капацитет и митохондриалната функция на скелетната мускулатура. HIIT-тренировките са подобрили значително и клетъчните процеси, отговорни за производството на протеини в организма, които не само предпазват мускулите от дегенерация след определена възраст, но и обръщат процеса на стареене.
HIIT представлява високоинтензивна интервална кардиоваскуларна тренировка. Методиката при изпълнението й е заложена още в самото наименование - серия от интензивни физически упражнения, които се редуват с такива с по-малък интензитет. По този начин се подобрява и аеробната и анаеробната издържливост на човека, т.е да се ангажират и двете енергоосигуряващи системи без да се претоварва сърдечно-съдовата система и ставите.
Коментари